Za 200 tys. zł dyrekcja szpitala wykonała remont przychodni na al. T. Kościuszki. To tu nową lokalizację znalazła przeniesiona z ul. Rogalińskiego Poradnia Dziecięca. Remont był po to, aby dostosować niewykorzystywane pomieszczenia. Mają się w nich znaleźć gabinety lekarskie. - Potrzebne było malowanie ścian i sufitów, wymiana drzwi, montaż nowej armatury sanitarnej umywalek, sanitariatów oraz wykonanie posadzek z wykładzin oraz płytek - wylicza Dariusz Orzeł, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów. W ramach przebudowy powstały dwa niezależne wejścia do Poradni dziecięcej. Jedno dla pacjentów zdrowych, drugie dla chorych. Jest nowy monitoring.
Ma być lepsza dostępność
Reorganizacja w SP ZOZ polega na likwidacji kilku komórek, są to: Poradnia Lekarzy POZ dla Dzieci, Gabinetu Zabiegowego dla Dzieci, Punktu Szczepień oraz Poradni Pielęgniarki i Położnej i przeniesienia ich do nowej lokalizacji. - Przyczyną są przede wszystkim wymagania stawiane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dotyczące zapewnienia opieki lekarskiej w godz. 8 - 18 - uzasadniał jesienią dyrektor szpitala Mariusz Furlepa. - Obecnie w związku z brakiem lekarzy pediatrów SP ZOZ w Łukowie nie jest w stanie zrealizować tych wymagań w obu poradniach POZ będących w strukturze Zakładu - tłumaczy podczas jednej z sesji Rady Miasta.
Na ul. Rogalińskiego pediatrzy dyżurowali zazwyczaj do wczesnego popołudnia. Po południu są dyżury w "Alejach".
Teraz Poradnia dziecięca działająca jedynie w tym drugim miejscu ma pracować dłużej. Zdaniem dyrekcji szpitala "scentralizowanie świadczeń medycznych spowoduje większą dostępność lekarzy".
- Od godz. 8 do 18 będzie dyżurowało od trzech do czterech lekarzy - podkreśla szef szpitala św. Tadeusza.
Na Rogalińskiego nie będzie pusto
- Borykamy się z brakiem miejsca dla "medycyny pracy" - wyjaśnia szef szpitala. Jak informuje, rośnie zapotrzebowanie na usługi w tym zakresie. Gabinety "medycyn pracy" miałyby się przenieść na parter Przychodni przy ul. Rogalińskiego, które do niedawna zajmował Poradnia dziecięca. To nie wszystko. W tym miejscu - według planów - nadal miałaby działać poradnia dla dzieci, ale już nie z zakresu podstawowej opieki, ale specjalistyczna. - Miałaby ona służyć dzieciom opuszczającym szpital. Zarówno noworodkom, jak i pacjentom starszym - mówi Furlepa. To tu mają odbywać się wizyty kontrolne małych pacjentów, w tym na przykład dyżury kardiologa.