Reklama

Szpital w Łukowie nie rezygnuje z lądowiska

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SPZOZ w Łukowie

Szpital w Łukowie nie rezygnuje z lądowiska - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka dni temu do konsultacji społecznych trafił projekt, który znosi obowiązek budowania lądowisk dla helikopterów przy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Czy łukowski szpita zrezygnuje z tego elementu rozbudowy placówki?

Szpitale na terenie całej Polski miały czas do końca tego roku na wybudowanie lądowisk. Był to warunek konieczny do podpisania kontraktu na dalsze funkcjonowanie Szpitalego Oddziału Ratunkowego. Gdyby kontrakt nie został podpisany, ze względu na brak lądowiska, szpitale mogłyby udzielać pomocy pacjentom w izbie przyjęć. To dla szpitali byłoby przyczyną znacznego ograniczenia środków finansowych.

Ministerstwo Zdrowia proponuje zniesienie obowiązku budowania lądowisk. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia ministra czytamy, że obecnie działa 238 lądowisk przyszpitalnych, z których 157 funkcjonuje całodobowo. Jest to wystarczająca liczba, by skutecznie udzielać ludziom pomocy. Projekt trafił do konsultacji społecznych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

O to jak nowe przepisy wpłynął na kształt naszego szpitala rozmawialiśmy ze starostą łukowskim Januszem Koziołem. Powiedział nam, że:

Lądowisko SOR-owi jest potrzebne. Dokumentacja rozbudowy szpitala jest już prawie na ukończeniu. W planie znajduje się lądowisko. Warunki do jego wybudowania są. Mało tego wciąż mamy funkcjonujące lądowisko tymczasowe na stadionie miejskim. Mamy dwa wyjścia. Albo zbudujemy swoje lądowisko, albo szpital podpisze umowę z najbliższą placówką zdrowia, która je posiada.

Kolejną zapowiadaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą jest likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, która miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Jak to wpłynie na funkcjonowanie naszej jednostki?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE