Reklama

System elewacyjny z płytkami klinkierowymi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

System elewacyjny z płytkami klinkierowymi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak połączyć wysoki poziom termoizolacji budynku z eleganckim wyglądem? Zastosować system elewacyjny z płytkami klinkierowymi

Podczas stawiania domu albo nowej, firmowej siedziby mało kto ma ochotę iść na jakikolwiek kompromis. Rezydencja lub biurowiec muszą nie tylko prezentować się odpowiednio okazale, ale również zapewniać wystarczającą wydajność energetyczną. Obniżenie kosztów ogrzewania i/lub klimatyzacji można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych oraz materiałów budowlanych – takich jak płytki klinkierowe. Łatwe w montażu, wytrzymałe, a do tego z minimalną przepuszczalnością.

 

Klinkier wykazuje się wieloma cechami, które czynią z niego idealny materiał na reprezentacyjną fasadę

 

Na początek zajmijmy się kwestiami estetycznymi – pod tym względem wzmiankowanemu produktowi trudno cokolwiek zarzucić. Wystarczy obejrzeć kilka zdjęć, fotografia ilustrująca artykuł pokazuję jedną z realizacji firmy Feldhaus Klinkier  – działającej w branży budowlanej już od połowy XIX wieku! Skojarzenia z cegłą są jak najbardziej na miejscu, jednak sposób wypalania klinkieru różni się diametralnie. W efekcie wierzchnia powłoka charakteryzuje się wieloma praktycznymi właściwościami. Prawdziwą udręką w utrzymaniu zewnętrznych ścian są grzyby i inne mikroorganizmy, które rozwijają się w miejscach nagromadzenia wilgoci. Tymczasem płytki z klinkieru wyróżniają się minimalną nasiąkliwością, na poziomie 6% lub jeszcze mniejszym. Dzięki temu elewacja pokryta ceramicznym materiałem nie wymaga tak regularnej i uciążliwej pielęgnacji, jak ściany wykonane z zastosowaniem innego budulca. Ponadto klinkier pozostaje wysoce wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne czy oddziaływanie słonecznego promieniowania UV. Nawet po upływie wielu lat fasada będzie wyglądać tak samo, jak po zakończeniu prac.

 

Eksperci z Feldhaus podkreślają, że elewacyjne płytki klinkierowe można położyć na kilka różnych sposobów

 

Oczywiście tafelki same w sobie nie zagwarantują takiego poziomu wydajności cieplnej, jakiego oczekuje się po budynkach wznoszonych na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku. Dlatego producenci płytek Feldhaus Klinkier opracowali specjalne systemy kładzenia płytek na warstwy termoizolacyjne. Są to:

wariant tradycyjny, wykorzystujący styropian i wełnę mineralną – pokrytą specjalną warstwą zaprawy klejową oraz siatką z włókien szklanych.

metoda z zastosowaniem prowadnic na płytach EPS. Dzięki nim odstępy pomiędzy poszczególnymi kawałkami klinkieru pozostają idealnie równe.

sposób polegający na „zatopieniu” płytek w styropianie lub kompozycie poliuretanowym. Tutaj stosuje się zarówno klej, jak i łączniki mechaniczne.

 

A jak wygląda kwestia kosztów? Cóż, zawsze lepiej zwracać uwagę na dłuższą perspektywę. Być może wydatek na płytki klinkierowe i ich odpowiednie położenie będzie jednorazowo wyższy, za to później odpadnie konieczność wykonywania remontów lub prac renowacyjnych na mniejszą skalę. Argument ekonomiczny jest niewątpliwie istotny przy wyborze materiałów budowlanych, ale zawsze trzeba spojrzeć na całość z pewnej perspektywy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE