Reklama

Strzeż się przed cichym zabójcą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KG PSP

Strzeż się przed cichym zabójcą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym sezonie grzewczym z powodu tlenku węgla do szpitali w całej Polsce trafiło 2229 osób. Z powodu pożarów rannych zostało 2201 osób, a 304 zmarły. Czad jest cichym zabójcą. Strażacy ostrzegają i przypominają o kilku zasad bezpieczeństwa.

Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik czadu lub dymu. Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czadu jednak nie widać, nie czuć, ani nie słychać.  

Czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, co sprawia, że stwarza realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia bez ostrzeżenia. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując, przy długotrwałym narażeniu, śmierć przez uduszenie. Przed czadem można się jednak zabezpieczyć.  

Co trzeba uczynić? Jednym z pomysłów jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujki, która wykrywa już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu zyskujemy czas, by zapobiec zatruciu.  

Na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej znajdziemy informację dotyczącą akcji „Czad i ogień – obudź czujność”. Tu znajdziemy także kilka konkretnych rad jak uniknąć zatrucia czadem.      

- Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.    

- Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.  

- Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.  

- W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!  

- Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.  

- Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.    

- W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!     

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE