Choć jej początki wiążą się z tragiczną historią rodziny Czubaszków, OSP w Dąbiu jest chlubą dla lokalnej społeczności. W niedzielę 13 maja odbyły się uroczystości Gminnego Dnia Strażaka, które w dużej mierze poświęcono lokalnej jednostce.
Oficjalną część wydarzenia rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Nie zabrakło też przypomnienia historii jednostki, którą przybliżył Prezes OSP Krzysztof Fornal. Uczczona została też postać założyciela straży w Dąbiu Mariana Pocztowicza, który zginął tragicznie w obozie w Auschwitz-Birkenau. Uroczystości poprzedziła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Dąbiu, skąd poczet sztandarowy, strażacy oraz goście przemaszerowali na plac pod miejscowe Centrum Kultury.
W trakcie strażackiego święta wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom z terenu gminy Łuków. Najwyższe wyróżnienie w postaci Złotego Znaku Związku otrzymał Wacław Śledź z Wólki Świątkowej. Srebrne Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: Andrzej Mościbrodzki i Zbigniew Sadło, a Brązowe Medale: Krzysztof Fornal i Krzysztof Sadło.
Strażacy otrzymali też inne wyróżnienia. Odznaki Strażak Wzorowy otrzymali: Bartosz Karwowski, Jacek Celejewski, Piotr Czubaszek, Adrian Sadło, Andrzej Sadło, Paweł Sulej, Rafał Maksim, Patryk Sadło, Marcin Mościbrodzki, Sebastian Mościbrodzki i Sławomir Suchodolski. Z kolei Odznaki Za Wysługę Lat otrzymali: Kazimierz Conio, Mirosław Czubaszek, Marian Czubaszek, Sławomir Bańkowski, Paweł Kisiel, Wiesław Szkup, Ireneusz Więckowski, Zbigniew Sadło, Andrzej Soćko, Marcin Soćko, Andrzej Mościbrodzki, Andrzej Sadło, Marcin Mościbrodzki, Sebastian Mościbrodzki i Krzysztof Sadło.
Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wręczono też pamiątkowe wyróżnienia i medale. Z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego i radnego wojewódzkiego Marka Kopcia otrzymali je Krzysztof Fornal, Andrzej Mościbrodzki i Zbigniew Sadło. Ponadto jednostka OSP z Dąbia otrzymała też dyplom uznania za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Województwie Lubelskim. Poświęcone zostały też pojazdy pożarnicze ofiarowane przez OSP w Ksawerynowie oraz pamiątkowy kamień przypominający o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia dokonano wpisów w księgę pamiątkową, a z występ artystyczny przedstawiły dzieci z Zespołu Szkół w Dąbiu. Następnie rozpoczęła się Majówka Strażacka, gdzie na zgromadzonych czekała wojskowa grochówka, zabawy dla dzieci i koncert zespołu Spectrum Live.
Strażackie święto w gminie Łuków
Opublikowano:
Autor:
Łuków24
| Zdjęcie: Tomasz Goławski
Przeczytaj również:
Polecane artykuły:
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.