Komenda Powiatowa PSP w Łukowie informuje, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin”. Osoby, które łamią ten przepis podlegają karze aresztu albo grzywny.
- Wypalanie łąk i nieużytków rolnych jest łamaniem obowiązującego prawa, jest zjawiskiem szkodliwym nie przynoszącym żadnych korzyści związanych z uprawą - informują łukowscy strażacy.
- Bardzo często z niewinnego wypalania łąk i nieużytków powstaje groźny pożar obejmujący swym zasięgiem kompleksy leśne (lasy państwowe, lasy prywatne), budynki mieszkalne oraz gospodarskie - dodają.
Niestety część mieszkańców powiatu łukowskiego jest głucha na ostrzeżenia i apele zawodowych strażaków bądź działających w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Mimo, iż kalendarzowa wiosna się jeszcze nie rozpoczęła, straż pożarna już kilkunastokrotnie wyjeżdżała gasić palące się trawy, czy nieużytki.
- Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie - mówią strażacy.
Wypalanie traw prowadzi do wyjaławiania się gleby, zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych, a do atmosfery przedostają związki chemiczne będące truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
- Pożar staje się zagrożeniem dla życia, zdrowia ludzkiego, staje się zagrożeniem dla świata roślinnego i zwierzęcego oraz mienia w znacznych rozmiarach - mówią przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie.
Strażacy nie ustają jednak w apelach i informują, że nieuzasadnione niczym wypalanie traw to czynność, którą należy rozpatrywać jedynie w negatywnych aspektach. Powstające przy wypalaniu traw zadymienie może pogorszyć warunki widoczności i utrudnić bezpieczne poruszanie się pojazdów po drogach publicznych, co w konsekwencji może być bezpośrednią przyczyną wypadków drogowych. Pamiętajmy także, że między innymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 marca 2010 r. w sprawie minimalnych norm został wprowadzony zakaz wypalania gruntów rolnych.
- Przed podpaleniem trawy pomyśl o skutkach i konsekwencjach swojej bezmyślnej niczym nie uzasadnionej decyzji! - apelują strażacy.
