Reklama

Reklama

STANIN Zakończyła się renowacja kościoła św. Anny w Jeleńcu

Opublikowano: czw, 15 paź 2020 10:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W zespole tym od kilku lat są prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane.

Reklama

Dzisiejszy rzymskokatolicki  kościół parafialny w Jeleńcu,  razem ze stojącą na osi jego fasady  dzwonnicą, wzniesiony został jako filialny przez łukowskich Bernardynów w 1752. W 1771 r. obok kościoła, staraniem ówczesnego właściciela Jeleńca Antoniego Jezierskiego, wzniesiono niewielki klasztor


- W zespole tym od kilku lat są prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Pracami objęto kościół, ogrodzenie placu przedkościelnego, kapliczkę oraz dzwonnicę - informuje na swojej stronie Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak czytamy w komunikaciie podjęto decyzję o przywróceniu wnętrzu kościoła wystroju jaki otrzymał w XVIII w. Zdecydowano, że w pierwszym etapie pracami konserwatorskimi zostanie objęte prezbiterium kościoła, następnie przęsło chóru muzycznego, a w kolejnym nawa. Program prac konserwatorskich zakładał pełną konserwację techniczną i estetyczną wystroju malarskiego kościoła. 

 

Zakończone zostały prace konserwatorskie i restauratorskie w przęśle chóru muzycznego, na fryzie belkowania nawy i prezbiterium oraz przy malowidłach ściany łuku tęczowego.

Ponadto wykonano pełną konserwację techniczną i estetyczną stolarki okiennej kościoła, wzmocniono konstrukcję zwieńczeń wież, wymieniono ich pokrycie, zabezpieczono pozostałe dachy, gruntownie odnowiono elewacje. Prace konserwatorskie miały na celu powstrzymanie zaawansowanych procesów destrukcji i ich skutków oraz przywrócenie pierwotnych walorów artystycznych i estetycznych wnętrza oraz elewacji kościoła.

Kościół parafialny w Jeleńcu oraz  usytuowana na osi jego fasady  dzwonnica wzniesione zostały przez łukowskich Bernardynów w 1752. W zespole tym od kilku lat są prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Pracami objęto kościół, ogrodzenie placu przedkościelnego, kapliczkę oraz dzwonnicę. 

 

Nie dawno prace prowadzone były przy dzwonnicy, murze przedkościelnego dziedzińca i przy stojącej na środku dziedzińca kapliczce. Na szczególną uwage zaśługuje XVII wieczna balustrada wykonaną z żelaza kutego. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE