Reklama

Skwarek do Sejmu, Szczygieł do Sejmiku?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook

Skwarek do Sejmu, Szczygieł do Sejmiku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy wójt gminy Adamów Sławomir Skwarek zostanie posłem, a sekretarz Miasta Łuków Ryszard Szczygieł obejmie mandat radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego? To scenariusz, który może się ziścić po opublikowaniu przez PiS kandydatów na Marszałków i Członków Zarządu Województw.

Listę kandydatów upubliczniła w czwartek 15 listopada na Twitterze rzeczniczka prasowa PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. W dokumencie czytamy m.in., że rekomendowanym do objęcia funkcji Marszałka Województwa Lubelskiego jest Jarosław Stawiarski, pochodzący z Kraśnika parlamentarzysta, obecnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Gdy Stawiarski zdecyduje się objąć stanowisko Marszałka, zwolni się jego mandat poselski, który będzie mógł objąć Sławomir Skwarek. Kończący kadencję wójt gminy Adamów, który w wyborach 21 października z sukcesem ubiegał się o mandat radnego wojewódzkiego (15 083 głosy), trzy lata temu startował też wyborach parlamentarnych, zyskując wówczas zaufanie 7509 wyborców. Skwarek mandatu poselskiego nie zdobył, lecz został pierwszym rezerwowym na liście PiS w okręgu nr 6, do którego zalicza się także powiat łukowski.

W sytuacji, gdy Sławomir Skwarek zdecyduje się objąć funkcję posła po J. Stawiarskim, zwolni tym samym miejsce radnego PiS w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Wówczas wakat ten mógłby zająć Ryszard Szczygieł pełniący obecnie funkcję Sekretarza Miasta Łuków. Powiązany z Prawem i Sprawiedliwością Szczygieł zdobył 21 października 9 701 głosów, stając się pierwszym rezerwowym na liście do Sejmiku.

Jak wynika z dokumentu Komitetu Politycznego PiS, funkcję w Zarządzie Województwa oprócz Jarosława Stawiarskiego mieliby objąć również:

  • Dariusz Stefaniuk - wicemarszałek prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał wybory z Michałem Litwiniukiem - jako Wicemarszałek Województwa Lubelskiego
  • Zbigniew Wojciechowski - prawnik, samorządowiec, parlamentarzysta, były wiceprezydent Lublina - jako Wicemarszałek Województwa Lubelskiego
  • Bogna Bender-Motyka - dziennikarka TVP Lublin - jako Członek Zarządu Województwa Lubelskiego
  • Zdzisław Szwed - radny Miasta Chełm - jako Członek Zarządu Województwa Lubelskiego
  • Michał Mulawa - radny wojewódzki, prezes Fundacji Rozwoju Polski Wschodniej - jako Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego zdobyło łącznie 385 422 głosów. Wynik ten pozwolił na zdobycie 18 mandatów w 33-osobowej izbie, co pozwala partii na objęcie samodzielnych rządów w województwie. Ślubowanie nowych radnych zaplanowano na środę 21 listopada.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE