14 kwietnia przedstawiciele władz samorządowych: wójt Piotr Chaber, przewodniczący Rady Gminy Serokomla – Janusz Kozarski, wiceprzewodniczący Rady Gminy - Danuta Jasińska oraz radny powiatu łukowskiego Aneta Mazur złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu kaźni sprzed 81 lat.
14 kwietnia 1940 r. we wsi Józefów Duży doszło do masowej akcji pacyfikacyjnej, będącej odwetem za zamordowanie przez pospolitych bandytów rodziny niemieckiego kolonisty Adolfa Käsnera. Mimo, że mord nie miał charakteru politycznego, dowództwo niemieckie postanowiło zastosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej, obarczając winą wszystkich Polaków. Oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały około 250 osób. Miejsce kaźni w Józefowie Dużym upamiętnia krzyż i pomnik przedstawiający postać kobiety bolejącej.
19 kwietnia 1956 r. dokonano ekshumacji zwłok ofiar i przeniesiono je na cmentarz parafialny w Serokomli. Pochowano je w 16 zbiorowych mogiłach, nad którymi wzniesiono murowany obelisk.
W 2020 r. – w 80. rocznicę mordu władze samorządowe Gminy i Powiatu wspólnie z IPN oraz społeczeństwem Gminy Serokomla ufundowały tablice, na których umieszczono imiona, nazwiska i wiek rozstrzelanych osób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.