Reklama

Rinke za kratami – nagranie w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZSP 1 w Siedlcach

Rinke za kratami – nagranie w Łukowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 7 września możemy oglądać drugą serię programu \'Rinke za kratami\'. W jednym z odcinków wystąpią łukowianie.

„Rinke za kratami” to program ukazujący życie więźniów oraz pracę funkcjonariuszy służby więziennej. We wrześniu rozpoczęła się emisja drugiej serii programu. Tym razem Rinke Rooyens odwiedził Zakład Karny w Siedlcach. Jednym z jego pracowników jest Rafał Jastrzębski, który na co dzień trenuje kickboxing w łukowskim K.O. Club Fight. Kickboxer, pracownik siedleckiego zakładu, opowiedział o tym jak radzi sobie ze stresem i co robi w czasie wolnym.  

Ekipa telewizyjna przyjechała do Łukowa w sierpniu. Cel był jeden – nagrać trening i porozmawiać z pracownikiem ZK w Siedlcach o tym jak radzi sobie ze stresem.  

Jednym ze sposobów, który przedstawił mój zawodnik Rafał Jastrzębski, jest uprawianie sportów walki. To sposób na rozładowanie negatywnych emocji związanych ze stresującą pracą i codziennym kontaktem z ludźmi z wyrokami dożywocia lub 25 lat pozbawienia wolności – powiedział trener Jacek Kęzik.  

Warto w tym momencie przytoczyć kilka informacji dotyczących samego Zakładu Karnego w Siedlcach. To zakład karny typu zamkniętego, przeznaczony dla skazanych mężczyzn, recydywistów. W jednostce tej może znaleźć się nawet 700 osadzonych. Zakład Karny w Siedlcach jest najstarszą jednostką okręgu warszawskiego.  

Więzienie zostało wybudowane w latach 1841- 1843, a 15 czerwca 1844 roku poświęcone i oficjalnie oddane w użytkowanie. Za kluczową rolę w jego powstaniu uważa się misję zreformowania ówczesnego więziennictwa polskiego przez hrabiego Fryderyka Skarbka, który zakładał zbudowanie 10 więzieni. Było to trzecie więzienie: po stołecznym Pawiaku i więzieniu w Sieradzu. Za poprzednika więzienia uważa się więzienie inkwizycyjne w Łukowie, które znajdowało się w budynku klasztornym – czytamy na stronie Służby Więziennej.  

W Siedlcach więzieni byli powstańcy styczniowi, unici podlascy, rewolucjoniści i bojownicy o niepodległość. Najsławniejszym więźniem politycznym tego okresu był Feliks Dzierżyński, osławiony dowódca sowieckiej Czeka.

Dziś w Siedlcach swoją karę za popełnione przestępstwa odsiadują mężczyźni z wieloletnimi wyrokami. Niektórzy z nich nigdy nie wyjdą za mury. Właśnie z nimi rozmawia prowadzący program Rinke Rooyens. W odcinkach nowej serii znajdzie się także miejsce na historię tych, którzy każdego dnia wyruszają do pracy z osadzonymi.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE