Reklama

Przyjdź na lekcję historii z „Zaporczykiem”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: YouTube / TV Republika

Przyjdź na lekcję historii z „Zaporczykiem” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed nami ostatni element łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywających się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Już w piątek 16 marca w Łukowskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z mjr Marianem Chmielewskim, członkiem brygady Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

Przed nami panel opowiadań historycznych „Żołnierze Niezłomni - duma, charakter, nieśmiertelne wartości”, w którym udział wezmą członek brygady Hieronima Dekutowskiego „Zapory” major Marian Chmielewski ps. „Pomidor” oraz Ryszard Grafik, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków. Spotkanie z osobistościami odbędzie się już w piątek 16 marca w Łukowskim Ośrodku Kultury. Na oryginalną lekcję historii zaprasza Bartłomiej Bryk.

- Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedział zaprzyjaźniony Major Marian Chmielewski. Często mamy okazję poznawać historię z książek, a także z przekazów historyków. Jednak często, zwłaszcza dla młodzieży, są to rozmowy nieco nudnawe, pozbawione emocji, bazujące na suchym fakcie - mówi B. Bryk. - Tutaj postanowiłem, że damy możliwość realnego spotkania z uczestnikiem tamtych niespokojnych czasów, który opowie o swojej historii. To naprawdę bardzo cenne doświadczenie - dodaje.

Spotkanie z „Zaporczykiem” i ze znanym łukowskim regionalistą zaplanowano na godz. 10.00. Bezpośrednio po spotkaniu o godzinie 11:00 dla wszystkich uczestników panelu historycznego w Kinie Łuków odbędzie się emisja filmu „Generał Nil”.

-------------------

Major Marian Chmielewski (ur. 1928 r.) był żołnierzem patrolu "Żbika" w oddziale Kedywu AK "Zapory". Od 1945 roku działał w plutonach "Ducha" i "Jadzinka" oddziałów samoobrony AK i WiN "Zapory". Aresztowany przez UB jesienią 1946 roku, został skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 był więziony na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Rawiczu.

Ryszard Grafik (ur. 1933 r.) to znany i ceniony łukowski historyk, działacz i regionalista. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, syn żołnierza Armii Krajowej. Współorganizator i członek Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. J.S. Majewskiego w Łukowie. Autor i współautor szeregu publikacji historycznych i regionalnych. Uczestnik wielu sesji popularno-naukowych jako referujący swoje opracowania historyczne. Od wielu lat aktywnie bierze udział w spotkaniach z harcerzami i młodzieżą przekazując swoją bezcenną wiedzę historyczną. Odznaczony odznakami: „Za zasługi dla ŚZŻAK Lublin” i „Za pracę społeczną w ŚZŻAK poświęconą etosowi AK”.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE