Reklama

Projekt budżetu 2019: Jakie inwestycje powstaną w Łukowie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Projekt budżetu 2019: Jakie inwestycje powstaną w Łukowie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 122 475 zł zostało zaplanowanych do wydania na miejskie inwestycje w 2019 roku. Na co konkretnie zostaną wydane te pieniądze?

Jedną z najbardziej interesujących części projektu uchwały budżetowej jest ta poświęcona miejskim inwestycjom. W tego typu dokumencie na rok 2019 zostało zapisanych ponad 8,1 mln złotych na ten cel. 7,6 miliona trafi na zadania inwestycyjne, a 535 tys. zł na zakupy inwestycyjne.

Nowe ulice

W części zadań inwestycyjnych 620 tysięcy złotych trafi na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę kilku ulic w mieście. W ramach powyższej kwoty 125 tys. złotych zostanie wydanych na dokumentację na ul. Podgórnej, 120 tys. na ul. Brzozową, 160 tys. na opracowanie dokumentacji ulic pomiędzy ulicami Wereszczakówny, Zagrodową i Alejami Kaczorowskiego oraz 215 tys. na ulicę Królik w Łukowie. Miasto siłami Zarządu Dróg Miejskich przebuduje też ulicę Kilińskiego, co ma kosztować 344 tys. zł. Z kolei 240 tysięcy zostało zaplanowanych na wykonanie połączeń dróg miejskich z drogą powiatową - tzw. małą obwodnicą Łukowa. Inwestycję tą też wykona ZDM w ramach swoich zadań.

Plac Narutowicza

Miasto planuje wydać też 2,5 mln zł na zagospodarowanie Placu Narutowicza w Łukowie. Miejsce to zyska granitową nawierzchnię dla pieszych i nową nawierzchnię ulicy Czerwonego Krzyża. Zmodernizowany zostanie też dzisiejszy parking przy kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Miasto ustawi też nową wiatę przystankową dla podróżnych i donice ozdobne, nasadzi drzewa i krzewy. Przebudowana zostanie sieć wodociągowa pod placem, powstaną trzy punkty czerpalne na terenie placu. W ramach inwestycji powstanie nowe oświetlenie terenu, zamontowana zostanie też tablica multimedialna.

W ramach zadań inwestycyjnych 125 tys. złotych zostanie przeznaczonych na odbudowę części budynku gospodarczego wraz ze zmianą jego przeznaczenia na archiwum dokumentów urzędowych. 40 tysięcy złotych będzie natomiast kosztować rozbudowa toalet na terenie letniej pływalni Delfin przy ul. Browarnej. Zadanie to wykona Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Pieniądze dla szkół i przedszkoli

Pieniądze zostaną też wydane na podniesienie komfortu kształcenia w szkołach. 1,3 mln zł pochłonie rozbudowa budynku dydaktycznego Szkoły Podstawowej nr 5 o windę dla osób niepełnosprawnych i przebudowa wewnętrznej instalacji elektrycznej. Kolejne 20 tysięcy trafi do „Piątki” na wykonanie dokumentacji powykonawczej stanowiącej rozliczenie z instytucją współrealizującą projekt termomodernizacji szkoły z osiągniętych założonych wskaźników do wniosku o dofinansowanie.

Nową instalację elektryczną zyskają Szkoła Podstawowa nr 4, która otrzyma na ten cel 458 tys. zł, a także Przedszkole Miejskie nr 4. Do placówki tej trafi 205 tys. złotych. Budynek przedszkola znajdującego się na osiedlu Klimeckiego zostanie też przystosowany do aktualnych przepisów ochrony przeciwpożarowej, co będzie kosztować 150 tysięcy.

W projekcie uchwały budżetowej na 2019 rok czytamy też, że 95 tys. zł przeznaczonych zostanie na budowę placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2, a 70 tysięcy na budowę podobnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Łukowie. W końcu 250 tys. trafi do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na wykonanie klimatyzacji w części sportowej budynku.

Zalew Zimna Woda

Zmiany dosięgną też w przyszłym roku zmodernizowany zalew Zimna Woda. Za 930 699 zł ZDM w Łukowie wykona doziemną instalację wodociągową z osprzętem i hydrantami, doziemną instalację sanitarną z osprzętem, wybuduje też kanalizację sanitarną na trasie do pompowni ścieków. Nad zalewem mają powstać także dwie toalety publiczne, a zadanie ma być częściowo sfinansowane z pożyczki WŚOiGW w Lublinie w wysokości 389 574 zł. Z kolei Miasto planuje za kwotę 239 776 zł przebudować linie energetyczne średniego i niskiego napięcia i zamontować dwie fontanny na powierzchni zbiornika. W powyższej kwocie przewidziano też podniesienie opłaty przyłączeniowej do PGE oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego nad realizacją zadania w branży elektrycznej. Łączna wartość inwestycji nad zalewem w 2019 roku szacowana jest więc na 1 170 475 złotych.

W części zakupów inwestycyjnych opisanych w projekcie uchwały budżetowej na 2019 rok, Miasto planuje wydać 200 tys. złotych na wykup terenu na cele ogólnomiejskie, m.in. pod budownictwo i ulice. 25 tysięcy ma kosztować zakup systemu elektronicznego pomiaru czasu na potrzeby imprez biegowych organizowanych przez OSiR. Kolejne 60 tysięcy ma kosztować kosiarka z wysięgnikiem, a 250 tysięcy ciągnik, który służyłby potrzebom Ośrodka.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE