Reklama

Popławy-Rogale nagrodzone w konkursie filmowym

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: IX Festiwal FIlmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Popławy-Rogale nagrodzone w konkursie filmowym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy z leżącej w gminie Trzebieszów miejscowości Popławy-Rogale zostali nagrodzeni w odbywającym się w Gdyni festiwalu filmowym \"Niepokorni Niezłomni Wyklęci\". Wyróżniony został też film opowiadający o losach Antoniego Dołęgi, ostatniego partyzanta Ziemi Łukowskiej.

Pod koniec września w Gdyni miał miejsce IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, unikatowe na skalę europejską wydarzenie prezentujące audiowizualne prace poświęcone Żołnierzom Wyklętym oraz polskiej historii od 1939 do 1989 roku. Na wydarzeniu wybierane są najlepsze produkcje dokumentujące wydarzenia historyczne z XX wieku, organizowane są też panele dyskusyjne i koncerty.

Jednym z wydarzeń towarzyszących jest też wręczenie statuetek „Drzwi do Wolności” upamiętniających ludzkie postawy wspierające dążenia działaczy podziemia do niepodległości. W tym roku jedna z takich statuetek trafiła do mieszkańców miejscowości Popławy-Rogale oraz wszystkich innych, którzy wspierali chor. Antoniego Dołęgę pseud. „Znicz”, ukrywającego się przez lata przed bezpieką Żołnierza Wyklętego. Jak mówi krewny „Znicza” Ronald Werelich:

- My jako rodzina cieszymy się z tego wyróżnienia przyznanego ludziom, dzięki których bohaterstwu nasz wuj mógł cieszyć się życiem i trwać na posterunku przez kilka dziesięcioleci – dodaje.

Wyróżnienie na festiwalu wywalczył też film Bogny Bender-Motyki, pt. „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi”, opowiadający o losach „Kulawego Antka” - niezłomnego żołnierza poszukiwanego przez bezpiekę, który nie ujawnił się aż do swojej śmierci w 1982 roku i który został w tajemnicy pochowany przez przyjaciół. Film ten będzie można zobaczyć w środę 4 października na antenie telewizji publicznej. Emisję zaplanowano o godz. 14.20 i 23.10 w TVP Polonia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE