Reklama

Pomóż wybranej rodzinie - przyłącz się do "Szlachetnej Paczki"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Pomóż wybranej rodzinie - przyłącz się do "Szlachetnej Paczki" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodziny z Łukowa i okolic czekają na pomoc. Każda z nich ma poruszającą historię i potrzeby, które możemy zaspokoić dzięki "Szlachetnej paczce".

"Szlachetna Paczka" to ogólnopolski program, podczas którego wolontariusze docierają do osób i rodzin żyjących w trudnej, ale niezawinionej sytuacji. Chodzi nie tylko o ubóstwo materialne, lecz także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy czy odpowiedniej edukacji.

Działają już od wakacji

Chociaż sama akcja najbardziej się kojarzy z okresem przedświątecznym, to przygotowania wolontariuszy trwają już od wakacji.

- "Szlachetna Paczka" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Nasza praca opiera się na spotkaniach wolontariuszy z darczyńcami, którzy pomagają rodzinom w potrzebie. Dzięki naszemu systemowi, wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc - mówi Damian Pawlak, lider rejonu łukowskiego "Szlachetnej Paczki".

Damian Pawlak to łukowianin, student piątego roku zarządzania. W zeszłym roku był jednym z wolontariuszy Szlachetnej Paczki. W tym został Liderem Rejonu. Jego praca polega na koordynowaniu projektu w rejonie - poszukiwaniu, rekrutacji i dalszej współpracy z wolontariuszami, poszukiwaniu rodzin z całego powiatu łukowskiego, współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, ich podmiotami, czy też lokalnymi przedsiębiorstwami i osobami prywatnymi. Damian jest odpowiedzialny za organizację finału akcji, współpracuje z innymi wolontariuszami, bez których pomoc rodzinom byłaby niemożliwa.

- Swoją pracę rozpoczynamy już wraz z końcem wakacji poprzez rekrutację wolontariuszy. Wrzesień i październik to miesiące gdzie poza rekrutacją, szukamy rodzin, które możemy włączać do naszego projektu. Natomiast listopad to czas wzmożonej pracy, gdyż odwiedzamy rodziny oraz szukamy darczyńców. Nasze działania wieńczy finał Szlachetnej Paczki, który w tym roku ma miejsce 8 i 9 grudnia na terenie całej Polski - podkreśla łukowski lider akcji.

Sami wybieramy rodzinę

Bazę z danymi rodzin można znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Tam należy wybrać województwo lubelskie, a potem miasto Łuków i okolice. Po wybraniu rodziny darczyńca otrzymuje maila z linkiem aktywującym konto. W ciągu kilku godzin skontaktuje się z nim wolontariusz opiekujący się wybraną rodziną.

- Naszą działalność można wesprzeć na wielu płaszczyznach. W głównej mierze zachęcamy do wyboru rodzin z naszej bazy (rodziny można wybierać na stronie szlachetnapaczka.pl) oraz wesprzeć finansowo nasz projekt (również na w/w stronie). Ponadto realizujemy bliźniaczy projekt Akademia Przyszłości polegający na pomocy dzieciom tak, żeby dzieci uwierzyły w siebie i zaczęły sobie radzić, pokonując dotychczasowe porażki i trudności - mówi Damian Pawlak.

Czasem pralka, czasem ubrania

Do tegorocznej edycji projektu włączono ok. 30 rodzin. Najczęściej brakuje w nich żywności i ciepłych ubrań.

- Swoimi działaniami obejmujemy cały powiat łukowski. Docieramy do rodzin, które zmagają się ze skrajnym ubóstwem i niepełnosprawnością. W tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki pomożemy blisko 30 rodzinom. Odwiedzamy rodziny wielodzietne, zmagające się z chorobami i niepełnosprawnościami oraz osoby samotne i starsze. Żywność i odzież to największe potrzeby rodzin zgłaszanych do naszego projektu. Choć może trudno sobie to wyobrazić to nasi wolontariusze trafiają do rodzin, które nie posiadają łazienki i żyją w skrajnym ubóstwie. Często sprzęty codziennego użytku np. AGD są w bardzo opłakanym stanie, który nie pozwala na dalszy użytek lub zagraża życiu rodzin - podkreśla lider "Szlachetnej Paczki".

Finał już w ten weekend

Tegoroczny łukowski finał akcji "Szlachetna Paczka" odbędzie się w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury w dniach 8-9 grudnia.

- Podobnie jak w roku ubiegłym naszym magazynem, do którego darczyńcy dostarczają paczki jest sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury. To właśnie tam gromadzimy wszystkie paczki podczas Weekendu Cudów w dn. 8-9 grudnia, które finalnie trafią do potrzebujących rodzin. Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim pracownikom Łukowskiego Ośrodka Kultury wraz z Panem Dyrektorem Grzegorzem Skwarkiem na czele. Dziękujemy również burmistrzowi Miasta Łuków, Panu Piotrowi Płudowskiemu, jak i pracownikom Zakładu Gospodarki Lokalowej, którzy pomagają nam rozwozić paczki. Dziękujemy wszystkim sponsorom jak i osobom nam przychylnym, którzy wspierają nas fizycznie, radą i dobrym słowem. Jednak to bez Was, drodzy darczyńcy, święta wielu rodzin są pełne radości, spokoju i miłości. Wszyscy jesteśmy lokalnymi bohaterami! - kończy Damian Pawlak.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE