Reklama

Pomoc nocna tylko w Łukowie

Opublikowano: śr, 2 sty 2019 13:21
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Pomoc nocna tylko w Łukowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Były trzy punkty, został jedynie jeden. Zawieszona została działalność gabinetów Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Wojcieszkowie i Stoczku Łukowskim. Oznacza to, że osoby potrzebujące pomocy w godzinach nocnych, bądź w dni wolne i święta, muszą jechać do lekarza aż do Łukowa. Czy problem ma szansę na rozwiązanie?

Od pewnego czasu osoby zmuszone skorzystać z punktów Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej, mogą to uczynić jedynie w Łukowie. Gabinety w Wojcieszkowie i Stoczku Łukowskim przestały funkcjonować, co wywołało oburzenie i emocje wśród mieszkańców powiatu zamieszkałych daleko od Łukowa. Temat poruszany był pod koniec roku m.in. podczas sesji Rady Powiatu Łukowskiego, a także na obradach w Wojcieszkowie i Stoczku Łukowskim, gdzie jeszcze do niedawna funkcjonowały takie punkty. Szpital w Łukowie odpowiada, że zostały one zamknięte z winy przepisów i braku zainteresowania samych lekarzy.

- Pierwszym powodem jest brak lekarzy, z którym to problemem boryka się cała Polska. Drugi to brak konkurencji na rynku pracy. Skutkiem tego żądania płacowe stale rosną i za obecnie obowiązujące stawki nikt nie chce pracować w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Ich podniesienie wcale nie spowodowało poprawy tej sytuacji - wyliczał niedawno na łamach Wspólnoty Łukowskiej dyrektor SP ZOZ w Łukowie Mariusz Furlepa.

Z argumentami dyrektora zdążyli się już nie zgodzić m.in. radni powiatowi Henryk Tymosz i Andrzej Wisiński. Z kolei starosta Dariusz Szustek przekonywał, że zarówno on oraz dyrektor szpitala będą pracować nad rozwiązaniem, które usatysfakcjonuje poszkodowanych mieszkańców. Zdaniem starosty wiele jednak zależy tu nie od samorządu, ale właśnie od samych lekarzy.

Innym problemem jest to, że funkcjonowanie punktów Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej nie jest finansowane z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, lecz z pieniędzy własnych, którymi dysponuje szpital. W przypadku łukowskiego SP ZOZ utrzymanie gabinetów kosztuje ponad 500 tysięcy złotych. Kolejną ważną przeszkodą są obowiązujące przepisy prawa.

- Lekarze nie chcą pracować w miejscach niespełniających wytycznych Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u. W lokalizacji miejsc, gdzie prowadzona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska, wymagane są laboratorium diagnostyczne, rentgen i usg. Ponadto nocna i świąteczna pomoc lekarska powinna funkcjonować w lokalizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Spełnienie tych wymagań w miejscach tak odległych od szpitala jak ośrodki zdrowia w Wojcieszkowie i Stoczku Łukowskim nie jest możliwe - mówił we Wspólnocie szef łukowskiego szpitala.

Na chwilę obecną jedynym w powiecie łukowskim punktem Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej jest ten mieszczący się w Łukowie, przy ul. Partyzantów 10. Z pomocy medycznej można skorzystać w tym miejscu w dni powszednie w godz. 18.00 - 8.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE