Reklama

Podziękowali za plony

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Podziękowali za plony - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 września w Zembrach w gminie Trzebieszów odbyły się dożynki gminno-parafialno-powiatowe. - To był całkiem dobry rok, choć z problemami - powiedział wójt Mirosław Szekalis.

Zaczęło się tradycyjnie od mszy świętej. Miejscem modlitwy dziękczynnej był jednak budowany w Zembrach kościół. Tegoroczne dożynki zostały połączone z jubileuszem istnienia parafii. 80 lat temu w Zembrach została utworzona parafia NMP Królowej Polski. Po odprawionej mszy świętej uczestnicy dożynek, prowadzeni przez korowód dożynkowy, przeszli na miejsce dalszych uroczystości.

Po prezentacji wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa gminy Trzebieszów, przyszedł czas na dzielenie się darami ziemi. Funkcję starostów dożynkowych pełnili w tym roku Dorota i i Stanisław Niewęgłowscy. Wójt gminy Mirosław Szekalis tak podsumował ten rok:

To był całkiem dobry rok, choć z problemami. Jeżeli chodzi o plony i pogodę nie było najgorzej. Większość upraw na terenie naszej gminy to kukurydza. Rolnicy dopiero będą zbierać plony, ale już po roślinach widać, że nie będzie źle. Narzekają ci, którzy nastawiają się na produkcję mleka. Problemem jest także afrykański pomór świń. W tej chwili jesteśmy w strefie ochronnej.

Dożynki to jednak czas dziękczynienia i radości za to, co zrodziła ziemia. Wraz z rolnikami, których na terenie gminy nie jest tak wielu, świętowali mieszkańcy. Na scenie występowała młodzież, która prezentowała swoje umiejętności. Był Zespół Pieśni i Tańca „Kropelki Rosy”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, Zespół „Gospa” z Biłgoraja, „Modry Len” z Adamowa, „Zaścianek” z Trzebieszowa, dzieci ze szkoły podstawowej z Dębowicy, Trzebieszowa i Mikłus. Wieczorem przybyli na dożynki bawili się z zespołem Skalar. Oprócz muzyki i pokazów sztuk walki, przybyli na dożynki do Zembrów mogli skosztować tego, co przygotowały wystawiające się sołectwa. 

Nieodłącznym elementem dożynek jest konkurs wieńców dożynkowych. Spośród przygotowanych przez sołectwa wieńców komisja konkursowa wybrała te najładniejsze. I miejsce w kategorii wieniec z terenu powiatu łukowskiego zajął wieniec z gminy Łuków – miejscowość Role. Natomiast w kategorii wieniec z terenu gminy Trzebieszów -  I miejsce zajął wieniec z miejscowości Zembry. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział w Łukowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Lokalna Grupa Działania przygotowały dla uczestników dożynek konkursy w formie ankiet, a następnie rozlosowano nagrody. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Lublinie odznaczyła największych dostawców mleka w powiecie łukowskim. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE