Reklama

Reklama

Pierwszy koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na pierwszy koncert w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 16 maja 2021 roku o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Reklama

Wystąpią: Schola Cantorum Thorunensis, Paweł Głowiński – dyrygent (Toruń) oraz Bernhard Marx (Freiburg/Niemcy) – organy. Wstęp wolny. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w łukowskiej parafii, na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.

Patronat honorowy nad IX Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.

Organizatorzy: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk,  Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski.

Mecenasem IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie jest Totalizator Sportowy LOTTO. Łukowski Ośrodek Kultury otrzymał też wsparcie Powiatu Łukowskiego, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Parisel Palace, kwiaciarni Łąki Pąki oraz PPH Iwonex Drukarnia.

 

Schola Cantorum Thorunensis to działający w Toruniu zespół śpiewaków-solistów, istniejący od 2010 roku. Został utworzony z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dziś dzień. Misją zespołu jest promowanie muzyki dawnej i współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej.

W 2014 roku zespół dokonał nagrania swojej pierwszej płyty CD „Sławomir Czarnecki Choral Works” wydanej przez Acte Prealable, na której znalazł się m.in. „Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II” - utwór napisany przez kompozytora specjalnie dla zespołu. Prawykonanie utworu miało miejsce podczas 29. Festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne. W 2016 roku śpiewacy Schola Cantorum Thorunensis dokonali nagrania dubbingu do pierwszej w Polsce opery dla dzieci pt. „Tuba Dei i Anioły” do muzyki Magdaleny Cynk-Mikołajewskiej. Spektakl był wystawiany i nagradzany w wielu krajach na największych światowych festiwalach sztuki teatralnej. W 2017 roku zespół wziął udział w projekcie „Jazzowo Chorałowo Organowo”, we współpracy z Bogusławem Grabowskim oraz Maciejem Sikałą, którego premiera miała miejsce podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. W 2020 roku zespół został zaproszony do projektu „Gregorian Grace”. W tym celu dokonał nagrania płyty CD pod takim samym tytułem, na której znalazła się sakralna muzyka dawna oraz zaaranżowane specjalnie dla zespołu największe hity światowej muzyki pop. Płyta jest częścią wielkiego projektu, którego zwieńczeniem są liczne trasy koncertowe po Europie.

Poziom wykonawczy Schola Cantorum Thorunensis inspiruje zarówno polskich jak i zagranicznych twórców muzyki sakralnej do komponowania utworów dla zespołu (Daniel Knaggs, Sławomir Czarnecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Jędrzej Rochecki), dzięki czemu zespół może poszczycić się odnotowanymi licznymi prawykonaniami. Jednym z najnowszych i najznakomitszych dzieł napisanych specjalnie dla zespołu jest oratorium ku czci Bożego Miłosierdzia „Two Streams” na zespół wokalny i instrumenty smyczkowe przez jednego z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów młodego pokokenia - Daniela Knaggsa.

 

Paweł Głowiński to urodzony w 1988 roku toruński organizator życia muzycznego, organista, dyrygent, kompozytor, dyrektor festiwali. Wykształcenie muzyczne zdobywał w toruńskiej szkole muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, w klasie fortepianu, a następnie w klasie organów u prof. Marioli Hadrysiak-Kurasz, którą to klasę ukończył z wyróżnieniem. W roku 2005 ukończył Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, uzyskując dyplom organisty. Dziś warsztat gry na organach doskonali pod okiem najlepszych pedagogów w kraju. Od 2010 roku prowadzi Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis, wykonujący i promujący sakralną muzykę wokalną, zarówno w kraju jak i za granicą. Zasłynął jako propagator chorału gregoriańskiego, prowadząc schole gregoriańskie, a także biorąc udział jako dyrygent w dużych projektach muzycznych z wykorzystaniem chorału, m.in. „Jazzowo Chorałowo Organowo” podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku (2017), gdzie współpracował z Bogusławem Grabowskim oraz Maciejem Sikałą. W 2016 roku Paweł Głowiński współtworzył Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera – „Muzyka Nowych Świątyń” i do dziś pełni w nim funkcję dyrektora. W 2018 roku przywrócił toruńskie Koncerty Wielkotygodniowe stworzone przez zasłużonego dla kultury krajowej i lokalnej śp. Marka Wakarecego, a w 2019 roku przekształcił ten cykl w Festiwal Wielkotygodniowy im. Marka Wakarecego. Jako organista promuje muzykę organową współczesnych kompozytorów polskich ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mariana Sawy, zaś szczególną atencją darzy improwizację organową oraz organową muzykę francuską XIX i XX wieku. Współpracuje jako organista - improwizator ze Scholą Sacerdotum – pierwszą i jedyną w Polsce scholą złożoną z diecezjalnych księży wykonującą profesjonalnie chorał gregoriański. Jest również dyrektorem artystycznym Mariackich Koncertów Organowych, prowadząc działalność na rzecz renowacji zabytkowych organów w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu, gdzie znajduje się najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie prospekt organowy. Tam na co dzień pełni posadę organisty. Od 2017 roku jest organizatorem jednego z najstarszych w Polsce festiwali muzyki organowej - Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu.

 

Bernhard Marx pierwsze lekcje z gry na fortepianie pobierał u Engelberta Keßlera w St. Wendel. Następnie studiował na wyższych uczelniach muzycznych w Saarbrücken, Freiburgu i w Paryżu

u największych sław muzyki organowej - Marie–Claire Alain oraz Gastona Litaiza. W latach 1972–1975 w ramach stypendium DAAD kontynuował naukę w Wiedniu i Bolonii. W 1973 roku otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Brugii a w 1979 roku 2 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Saarbrücken. Występował w ramach międzynarodowych festiwali w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie oraz w Japonii. Od 1972 roku jest tytularnym organistą w Kościele Św. Jana we Freiburgu a od 1997 roku profesorem w Hochschule für Kirchenmusik w Rottenburgu. Profesor Marx sprawuje także funkcje inspektora organów Archidiecezji we Freiburgu. Od 2011 roku wirtuoz jest także tytularnym organistą w Bazylice St. Blasien, trzecim największym kościele w Europie. Bernhard Marx jest również zapraszany jako juror do międzynarodowych konkursów organowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy