reklama

Osiem osób oszukanych przez portale aukcyjne

Opublikowano:
Autor:

Osiem osób oszukanych przez portale aukcyjne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBez wychodzenia z domu, w kilka chwil zrobimy zakupy przez Internet. Musimy jednak pamiętać, że tu także nie brakuje oszustów. Tylko w tym miesiącu na komendę zgłosiło się osiem oszukanych osób.

W sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych zrobimy zakupy 24 h/dobę, bez biegania po sklepach, stania w kolejkach. Oszuści i tu mają swoje sposoby. Musimy więc być czujni i nie powinniśmy wierzyć w nadzwyczajne okazje.

Tylko w tym miesiącu oszustom udało się okłamać ośmioro mieszkańców naszego powiatu. Do oszustw dochodziło chociażby podczas wynajmowania pokoju na wakacyjny pobyt, sprzedaży samochodu, telefonu, smartfonu czy wózka dziecięcego.

Po wpłaceniu ustalonej kwoty pokrzywdzeni nie otrzymywali wylicytowanych i zakupionych artykułów a kontakt ze sprzedającym \"urywał się\". Teraz policjanci prowadzący postępowania ustalają szczegóły transakcji i będą docierali do nieuczciwych sprzedawców – informuje nas rzecznik łukowskiej policji Marcin Józwik.

Policjanci przypominają jednocześnie kilka podstawowych zasad, które pomogą nam ustrzec się przed przykrymi następstwami.

Pamiętajmy:
- Zbyt niska cena za stosunkowo drogi przedmiot powinna szczególnie wzbudzić naszą czujność.
- Dokładnie zapoznajmy się z ofertą, przeczytajmy opis, ponieważ powinien on szczegółowo opisywać przedmiot, który nas interesuje.
- Przyjrzyjmy się zdjęciom. Jeżeli są słabej jakości albo są to zdjęcia pobrane ze strony producenta, warto poprosić sprzedającego, aby przesłał więcej zdjęć, pokazujących detale interesującego nas przedmiotu.
- Sprzedający powinien w swojej ofercie sprecyzować dostępne formy zapłaty za przedmiot oraz opcje jego dostarczenia.
- Ważne jest też wybieranie tych kontrahentów, którzy cieszą się zaufaniem wśród swoich klientów oraz korzystanie z zaufanych sklepów internetowych, które działają już jakiś czas na rynku.
- Sprawdźmy firmę lub osobę, od której zamierzamy kupić produkt m. in. sprawdźmy to czy łatwo można się z nim skontaktować.
- Sprzedający w sieci powinni także udzielać konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej  informacji o istotnych warunkach umowy: zasadach składania reklamacji, towarach i usługach oferowanych drogą elektroniczną, a także nazwie i adresie sklepu, jeśli taki prowadzą.

Może się jednak zdarzyć tak, że padniemy ofiarą oszustów. Co wówczas należy zrobić?

Gdy doszło do oszustwa, należy jak najszybciej poinformować o tym fakcie administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu i najbliższą jednostkę policji. Należy także zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp., jak również całą korespondencję ze sprzedawcą. Przydatne będą zapisy rozmów wykonywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czatów, sms-ów. Powinniśmy skompletować dane takie jak: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, a także dane dotyczące sposobu kontaktu ze sprzedającym i sposobu dokonania zapłaty.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE