Reklama

Oczyszczalnia za blisko domów

Opublikowano:
Autor:

Oczyszczalnia za blisko domów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GMINA ŁUKÓW Mieszkańcy Gołaszyna zaprotestowali przeciwko lokalizacji oczyszczalni ścieków, która ich zdaniem została zaplanowana za blisko domów. Gmina zaproponowała dwa inne miejsca, gdzie może stanąć oczyszczalnia.

Mieszkańcy Gołaszyna na początku marca dowiedzieli się, że we wsi jest planowana budowa oczyszczalni ścieków. Jej lokalizacja, w odległości około 250 m od najbliższych zabudowań, a także w pobliżu licznie zabudowanej tzw. "trzeciej drogi" wzbudziła wiele obaw.

Do oczyszczalni mają być podłączone Gołaszyn, Ławki, Gręzówka, Krynka, Wólka Świątkowa i Role, w których ma być zbudowana kanalizacja. We wsi zebrano podpisy przeciwników, a do wójta wystosowano petycję.

 - "Wnioskujemy, apelujemy i prosimy o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Uważamy, że obecnie wybrana lokalizacja znacząco wpłynie na zdrowie, komfort i dobre samopoczucie mieszkańców, zarówno tych mieszkających w bliskiej, jak i dalszej odległości od planowanej inwestycji" - napisali mieszkańcy.  Autorzy petycji dodali, że rozumieją konieczność uporządkowania gospodarki ściekowej w gminie i popierają planowane przedsięwzięcie, ale mają obawy dotyczące lokalizacji oczyszczalni.

- "Mając na uwadze, że będzie ona obsługiwała 6 dużych miejscowości wraz ze znajdującymi się tam zakładami przemysłowymi, boimy się drastycznego pogorszenia powietrza w Gołaszynie" – zwracają uwagę mieszkańcy. Do petycji dołączono listę z 246 podpisami przeciwników oczyszczalni   W piątek 23 marca w świetlicy wiejskiej w Gołaszynie odbyło się zebranie na temat oczyszczalni. Sala była wypełniona po brzegi. Przyjechał wójt Mariusz Osiak, jego zastępca Wojciech Szczygieł, radny Dariusz Borkowski, projektant oczyszczalni z firmy WodKan.

Mariusz Osiak na wstępie powiedział, że lokalizacja oczyszczalni ścieków w tym miejscu, przeciwko któremu protestują mieszkańcy, jest w studium uwarunkowań i miejscowym planie zagospodarowania od 1999 r., a więc nie jest to pomysł teraźniejszych władz. 

 - Chcielibyśmy w roku 2019, 2020 to zadanie wykonać i podłączyć Gołaszyn, Ławki, Gręzówkę, Wólkę Świątkową, Role, Krynkę. Szacowany strumień ścieków, jakie przyjmie oczyszczalnia, to około 600 m3 na dobę  – mówi Osiak. Obecny na zebraniu projektant oczyszczalni opowiedział o jej budowie i gwarantował, że będzie ona wykonana jak najnowocześniej i ze zwróceniem uwagi na zniwelowanie uciążliwości odorowej. Oczyszczone ścieki w postaci wody będą odprowadzane do rzeki Krzny, tzw. odbiornika, dlatego oczyszczalnia musi znajdować się w pobliżu rzeki.    

Władze gminy jednak wzięły pod uwagę petycję mieszkańców. Wójt zaproponował dwie inne lokalizacje oczyszczalni -  za torami wzdłuż biegu Krzny. Mieszkańcom alternatywne lokalizacje bardziej odpowiadały. Wstępnie w głosowaniu zgodzili się na nie.  Wójt zapowiedział kolejne zebranie w sprawie oczyszczalni.      - Obecnie gmina  poszukuje właścicieli nieruchomości położonych w Gołaszynie jak najbliżej rzeki, w tych dwóch alternatywnych lokalizacjach, którzy byliby zainteresowani ich zbyciem.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE