Reklama

O pomocy nocnej, wniosku IOWISZ i sieci szpitali

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

O pomocy nocnej, wniosku IOWISZ i sieci szpitali - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj w łukowskim urzędzie odbyło się spotkanie z dyrektorem lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród poruszanych tematów znalazła się sytuacja funkcjonujących na terenie powiatu punktów pomocy nocnej i świątecznej.

Spotkanie z dyrektorem NFZ w Lublinie odbyło się na wniosek radnych Rady Powiatu. Miało być okazją do rozwiania wątpliwości i uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Wśród poruszanych tematów, oprócz sieci szpitali, która zacznie funkcjonować 1 października, pojawiła się sprawa nocnej i świątecznej pomocy, finansowania oddziałów, które nie znalazły się w pierwszym poziomie referencyjności, czy chociażby kwestia mijającego terminu na dostosowanie placówek do wymogów Ministerstwa Zdrowia.  

Na pytania obecnych na sali radnych, wójtów i burmistrzów z powiatu łukowskiego odpowiadał dyrektor lubelskiego oddziału NFZ Karol Tarkowski. Uspokajając wójta Marka Czuba, który pytał o pomoc nocną, powiedział:  

- Do tej pory organizacja nocnej i świątecznej pomocy odbywała się na zasadzie konkursów. Teraz szpital, który znalazł się w sieci ma obowiązek jej organizacji. Ideą tego pomysłu jest rozluźnienie SOR, by tu nie przychodzili pacjenci, którzy potrzebują jedynie recepty – powiedział K. Tarkowski.  

Pytany przez wójta Jerzego Kędrę o latami przesuwany, a spędzający sen z powiek termin dostosowania szpitali do wymogów Ministerstwa Zdrowia powiedział:  

- Nie ma daty, która wyznacza termin dostosowania szpitali. Teraz to sanepid określi, które szpitale wymagają dostosowania.  

Podczas dyskusji nie zabrakło także tematu inwestycji, która czeka łukowską placówkę zdrowia. Dyrektor NFZ K. Tarkowski wyraził aprobatę dla pomysłów dyrekcji szpitala, dostrzegając potrzebę rozbudowy placówki. Jednak szpital, który planuje wykonanie inwestycji musi najpierw złożyć wniosek IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) i uzyskać pozytywną opinię wojewody. O ten wniosek dopytywał burmistrz Dariusz Szustek. W odpowiedzi usłyszał.  

- Do wczoraj wniosku łukowskiego szpitala jeszcze nie otrzymałem. Szpital musi złożyć wniosek do wojewody. Po sprawdzeniu go pod względem formalnym, wniosek trafia do NFZ. Wydajemy opinię na jego temat, po czym dokument ponownie trafia do wojewody, który wydaje opinię ostateczną – wyjaśnił drogę jaką musi przebyć wniosek.  

Tymczasem do naszej redakcji dotarła informacja z Biura Wojewody. Wynika z niej, że wniosek łukowskiego szpitala został złożony za pośrednictwem systemu IOWISZ 18 września.

Sprawa rozbudowy łukowskiego szpitala to także kwestia nowych usług, jakie zostały zaplanowane, w tym m.in. hemodynamiki. Radny Władysław Karaś dopytywał o ocenę możliwości funkcjonowania jej w Łukowie. W tym miejscu K. Tarkowski podkreślił, że podczas planowania nowych inwestycji trzeba wziąć pod uwagę mapę potrzeb zdrowotnych, a także priorytety regionalne, jakie opracowane zostały przez wojewodę.  

Sieć szpitali rusza 1 października. Do tej pory kontrakty placówek z NFZ podpisywane były na okres 6 miesięcy czy też roku. Teraz te szpitale, które znalazły się w sieci mogą liczyć na czteroletnie umowy. Zmienia się jednak chociażby sposób ich rozliczania. Wciąż jest wiele niewiadomych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE