Reklama

Nowa biblioteka w Serokomli

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gminna Biblioteka Publiczna w Serokomli

Nowa biblioteka w Serokomli - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 3 miliony złotych kosztowała budowa nowego budynku biblioteki w Serokomli. Obiekt zostanie wkrótce udostępniony czytelnikom i mieszkańcom gminy.

Biblioteka, będąca też Centrum Kultury w gminie Serokomla za kilka tygodni zostanie oddana do użytku. Powstała dzięki dużemu dofinansowaniu zewnętrznemu uzyskanemu przez obecne władze gminy. W 2016 roku został ogłoszony konkurs z priorytetu "Infrastruktura Kultury 2016-2020".  Wójt Piotr Chaber i Dyrektor Biblioteki Justyna Gruba złożyli wniosek, który zdobył uznanie komisji oceniającej i został dofinansowany kwotą prawie dwóch milionów złotych (1 999 718 zł) przy wkładzie własnym gminy wynoszącym 921 419 zł.

- Przy niewielkim wkładzie z pieniędzy gminy zaspokoimy potrzeby mieszkańców na długie lata. Dwa miliony dofinansowania zewnętrznego to olbrzymia kwota. Pragnę przypomnieć, że sama naprawa murawy na stadionie w Serokomli, wykonana za czasów mojego poprzednika, kosztowała ponad 700 tys. zł – mówi wójt Piotr Chaber.

- Nasi mieszkańcy wkrótce będą mogli korzystać z nowego budynku, który stanie się nie tylko siedzibą biblioteki, ale prawdziwym centrum kulturalnym i społecznym naszej gminy. Te pieniądze nie mogły by być wydatkowane np. na drogi czy inne rzeczy, ponieważ były tylko do pozyskania na budowę biblioteki. Uważam, że nasi mieszkańcy zasługują na takie centrum kultury, które w obecnych czasach jest już wręcz normą i wszystkie gminy oprócz naszej mogły z niej korzystać – dodaje włodarz.

Nowy budynek biblioteki zaspokoi potrzeby kulturalne mieszkańców ze wszystkich grup wiekowych. Znajdują się w nim m.in.: sala konferencyjna z zapleczem kuchennym, z której mieszkańcy będą mogli korzystać podczas różnych uroczystości, sala do prac z dziećmi, mini kino, kącik dla maluchów i sala komputerowa.

- Nasza dotychczasowa siedziba ma 70 m kwadratowych, co bardzo ogranicza nasze możliwości, choć staramy się działać jak najlepiej. Nowa przestrzeń pozwoli nam rozwinąć skrzydła. Szykujemy wiele niespodzianek, nowy budynek będzie tętnił życiem. Posiadam wspaniałą kadrę i sama mam mnóstwo pomysłów - mówi Justyna Gruba dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Serokomli.

- Projekt nowej siedziby nie jest łatwy, ale już teraz podziwiają go w skali województwa. Liczę na to, że zachwyci również naszych mieszkańców, bo to jest robione głównie dla nich. Budynek zaprojektowany jest na miarę XXI w i będzie dumą naszego społeczeństwa. Od lat było to bolączką, że inni mają a my nie... - dodaje pani Justyna.

Po oddaniu budynku do użytku biblioteka planuje jeszcze bardziej rozszerzyć swoja ofertę m.in. o "Uniwersytet III wieku" jako nową formułę zajęć dla seniorów oraz zajęcia taneczne i językowe dla najmłodszych.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE