Reklama

Niezwykłe wycinanki w łukowskim muzeum

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe wycinanki w łukowskim muzeum  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Regionalne w Łukowie popularyzując kulturę ludową regionu.

Jako jedne z niewielu instytucji w tej części Polski od wielu lat podejmuje szereg działań związanych z twórczością ludową Ziemi Łukowskiej. Organizuje warsztaty rzeźbiarskie, garncarskie, robótek ręcznych oraz plastyki obrzędowej. Jedną z ciekawszych, wyłącznie ludowych dziedzin sztuk plastycznych jest już trochę dzisiaj zapomniana wycinanka ludowa z papieru. 


W tym bardzo trudnym również min. dla kultury okresie, jakim jest niewątpliwie walka z epidemią koronawirusa chcielibyśmy przybliżyć Państwu krótką historię wycinanki ludowej, a także zaprezentować jak w łatwy i prosty sposób można wykonać taką dekorację. Wycinanka z papieru, dawniej jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby, jest niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. 

Największy rozkwit wycinankarstwa ludowego przypada na II połowę XIX w. W przeszłości wycinankami z papieru dekorowano wnętrza izb wiejskich podczas świąt oraz uroczystości rodzinnych. Zdobiono nimi izby m.in. na chrzciny, komunie i przyjęcia weselne. Robieniem wycinanek zajmowały się przeważnie młode dziewczęta, mniej starsze kobiety, rzadko mężczyźni. Jako materiału używano fabrycznych glansowanych papierów kolorowych. Czasami kobiety samodzielnie barwiły papier farbami. Początkowo do wycinania używano nożyc do strzyżenia owiec, natomiast w późniejszym okresie zwykłych nożyczek. Wzory były wycinane bezpośrednio, bez ich wcześniejszego rysowania.


Muzeum Regionalne w Łukowie posiada w swych zbiorach dużą kolekcję wycinanek z rejonu Kołbieli i Powiśla Garwolińskiego. Są to najczęściej formy płaskie, jednokolorowe, z motywem geometrycznym w postaci rombów, trójkątów, owali, strzałek i zawijasów, a także z motywem roślinnym, zwierzęcym czy postaci ludzkich. Wśród tej grupy można wyróżnić: wycinanki o układzie paskowo-wstęgowym, które były złożone z rytmicznie powtarzających się motywów oraz wycinanki o kompozycji wieloosiowej, przybierające kształt prostokąta, kwadratu, koła, wieloboku czy gwiazdy. 

Najbardziej charakterystyczną formą wśród wycinanek kołbielskich były sylwetki kobiet z kokoszami przypominające schematyczne zarysowane lalki, których ręce przechodzą nad głową w parę kogutów, natomiast w przypadku Powiśla Garwolińskiego na uwagę zasługują gwiazdy rogowe z ząbkowanymi krawędziami.
Wycinanki wykonywane podczas warsztatów organizowanych przez nasze muzeum wzorowane są na dawnych wzorach wykonywanych przez dawne twórczynie ludowe takie jak m.in.: Marianna Zgutka, Zofia Świderska, Maria Sowińska, Anna Matosek, Agata Kobus, Marianna Kubajek czy Alina Frelek. Uczestnicy pracują nożykami i nożyczkami w papierze pergaminowym w oparciu o tradycyjne wzory wycinanek polskich lub autorskich.

Muzeum Regionalne w Łukowie


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE