Znaczek Turystyczny powstał w 1998 roku w Czechach, gdy dwóch instruktorów skautingu, chcąc zachęcić swoich podopiecznych do wędrowania po górach, wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu - nagrodę specjalną. Tak zaczęła się gra kolekcjonerska, w którą włączają się kolejne kraje Europy, a także Stany Zjednoczone.
Znaczki Turystyczne przedstawiają grzbiety gór, schroniska, rzeki, miasta, zamki, jaskinie, ogrody zoologiczne z wielu krajów naszego kontynentu. Mają je obiekty w: Słowacji, Niemczech, Ukrainie, Austrii, Węgrzech, Słowenii, Rumunii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji, Austrii, Francji, Norwegii, Hiszpanii, Chorwacji, a także Polsce.
W naszym kraju Znaczek Turystyczny jest niezwykle popularny na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. We wschodniej Polsce jest jeszcze stosunkowo nieliczny, dlatego postanowiliśmy to zmienić, a jednocześnie promować tę wyjątkową formę kolekcjonerstwa przez turystykę, która zyskuje ogromną popularność – powiedział dyrektor Maciej Cybulski.
Dziś w całej Europie, USA i Rosji jest ponad 5200 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznych. Teraz znaczki są także w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Muzeum Sienkiewicza ze Znaczkiem Turystycznym
Opublikowano:
Autor:
Łuków24
Przeczytaj również:
Wiadomości Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz kopiec w Okrzei zostały wyróżnione Znaczkiem Turystycznym. Dołączyły tym samym do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.