Reklama

Młodzież z "Kościuszki" na zlocie w Krakowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Młodzież z "Kościuszki" na zlocie w Krakowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie aktywnie włączają się w obchody roku kościuszkowskiego. W zeszłym tygodniu reprezentacja szkoły uczestniczyła na Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Wizyta na kopcu Kościuszki w Krakowie, marsz z pochodniami, gra miejska i happening to niektóre elementy wycieczki uczniów I LO w Łukowie. Młodzież reprezentująca szkołę imienia Tadeusza Kościuszki między 12 a 15 października uczestniczyła w ogólnopolskim zlocie szkół tego polskiego bohatera narodowego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach trwającego Roku Tadeusza Kościuszki.

Młodzież z łukowskiego liceum, podobnie jak rówieśnicy z całego kraju, brała też udział w uroczystości nazwania imieniem T. Kościuszki nowej odmiany róży. Młodzi ludzie przygotowali w marszu z pochodniami iluminację wzniesienia ku czci przywódcy insurekcji w 1794 r. Następnie uczestniczyli w grze miejskiej zorganizowanej przez harcerzy z Krakowa. Uczniowie z I LO szukali w przestrzeni śladów działalności Tadeusza Kościuszki i rozwiązywali zagadki związane z postacią. Stali się częścią happeningu na Rynku Krakowskim, podczas którego pozowali do ogromnego zdjęcia w czapkach krakuskach i wykonywali pieśni z epoki.

W niedzielę, 15 października uczniowie wzięli udział we mszy świętej w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego z udziałem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Złożyli też kwiaty na grobie Tadeusza Kościuszki w krypcie św. Leonarda. Wracając do Łukowa, odwiedzili jeszcze Racławice - miejsce zwycięskiej bitwy powstania 1794 r.

Opiekunem wyjazdu był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, Michał Mojski. Jak przekonuje, ogólnopolski Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki był dla młodych łukowian ważną lekcją ojczystych dziejów i doskonale przypomniał im dokonania patrona liceum, do którego uczęszczają.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE