Reklama

Młodzi aktorzy z różnych krajów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Strokowski

Młodzi aktorzy z różnych krajów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 sierpnia o godz. 18.00 w łukowskim amfiteatrze spektakl 'Święto'.

To wspólne dzieło dzieci z Polski, Czeczenii, Turcji oraz Tadżykistanu. Spektakl podsumuje warsztaty artystyczne, które w dniach 19-27 sierpnia zorganizował Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie. Kreatywne warsztaty taneczne, plastyczne, muzyczne i teatralne miały na celu zintegrować dzieci pochodzących z różnych kultur.
- Spektakl, który zobaczymy, jest swobodną impresją na temat „święta”, rozumianego jako wyjątkowy czas, ważny dla danej wspólnoty - mówią organizatorzy. - Święto jest tu rozumiane bardzo szeroko: zarówno jako wydarzenie ważne dla danego narodu, ale również jako spotkanie rodzinne, „odskocznia” od codziennych obowiązków - dodają.
Pracując z dziećmi, artyści i animatorzy kultury zwracali uwagę na to, że obchodzenie świąt w każdej z kultur bywa odmienne, ale wspólne są powody celebrowania tj. chęć spędzenia czasu z bliskimi czy podtrzymywanie tradycji. Podczas twórczych warsztatów wielokrotnie odwoływano się do zwyczajów związanych z celebrowaniem różnych świąt tj. tradycyjnych tańców narodowych, potraw czy pieśni z różnych kultur.
Praca nad spektaklem pozwoliła nie tylko rozbudzić u najmłodszych zainteresowania teatrem i sztuką, ale była przede wszystkim sposobem na to, by w atrakcyjny sposób podzielić się wiedzą na temat własnych kultur.
Uzupełnieniem zajęć artystycznych będzie wyjazd uczestników do Kielc. Podczas trzydniowej wycieczki (28-30 sierpnia) dzieci zaprezentują spektakl, odwiedzą miejsca związane z upowszechnianiem dziedzictwa o charakterze narodowym tj. Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Dialogu Kultur, a także zobaczą spektakl w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” oraz spotkają się z Zespołem Pieśni i Tańca „Morawica”.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami zadania są: Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie, Łukowskim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Muzeum Historii Kielc.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE