Reklama

Mają scenę na miarę wielkich miast

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marta Karwowska

Mają scenę na miarę wielkich miast - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodowe Czytanie, występy grup artystycznych i biesiada - tak w ubiegłą sobotę mieszkańcy gminy Stoczek Łukowski świętowali otwarcie nowo wybudowanej sali widowiskowej w Starych Kobiałkach.

Rozbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach trwała od połowy lipca 2017 r. Oprócz sali widowiskowej na 155 miejsc, w obiekcie wybudowano inne pomieszczenia: wejściowy portyk, hall ekspozycyjny z szatnią, toalety, zaplecze sceny oraz łącznik z istniejącą częścią biblioteki. Inwestycja kosztowała ok. 2 mln zł, z czego 975 tys. zł stanowiła dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 700 tysięcy „dorzucił” PFRON, a resztę sfinansowano ze środków własnych Gminy Stoczek Łukowski.

Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i ekologiczny, bo do ogrzewania zostaną wykorzystane pompy ciepła. Po zakończeniu budowy GBP w Starych Kobiałkach zwiększyła swoją powierzchnię użytkową z 237 mkw. do 564 mkw. Nowa część pozwoli na organizację większych imprez i spotkań kulturalnych. Centrum nowej inwestycji stanowi scena o powierzchni 60 metrów kwadratowych, na której swoje zdolności mogą zaprezentować uczęszczający do placówki mieszkańcy gminy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach postała w 2004 r. Przez pierwsze lata działalności znajdowała się w pomieszczeniach Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach. Zajmowała wówczas powierzchnię ok. 60 m2, czyli tyle, co sama scena w nowo wybudowanej sali.

- W 2012 r. przenieśliśmy się do nowego budynku - Centrum Społeczno-Kulturalnego w Starych Kobiałkach. Po przeprowadzce mogliśmy rozwinąć skrzydła - powstały grupy, które są naszą wizytówką: Dziecięcy Zespół Ojra i Gminna Grupa Literacka. Potem powstała koncepcja budowy sali widowiskowej, którą dziś możemy otworzyć - mówi Iwona Brodzik, dyrektor GBP w Starych Kobiałkach.

Nowa sala widowiskowa została połączona łącznikiem z budynkiem GBP. Dobudowany obiekt stanowi również zaplecze dla działających przy bibliotece grup artystycznych.

- Mieszkańcy pamiętają jak to miejsce wyglądało 20 lat temu. Biblioteka rodziła się wielkich bólach. Nie byliśmy gotowi na instytucję kultury i nie było na nią nas stać. Biblioteka się szybko przyjęła, pojawiły się osoby, które chciały w niej działać - mówi Marek Czub, wójt Gminy Stoczek Łukowski.

Podczas otwarcia sala widowiskowa była wypełniona po brzegi. Mieści się w niej 155 osób. W trakcie uroczystości zorganizowano m.in. Narodowe Czytanie. Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytali samorządowcy, członkowie grup artystycznych i zaproszeni goście. Na scenie zaprezentowali się też młodzi artyści z Gminnej Grupy Literackiej. Dzięki budowie nowej sali widowiskowej, młodzież z gminy ma odpowiednie miejsce do prób i występów. Przed publicznością wystąpił też lokalny zespół ludowy "Kobierzec".

- Sala ma odpowiednie zaplecze, jest dobrze udźwiękowiona. Wkroczyliśmy, budując tę salę w tym miejscu, niemal w XXII w. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą z niej korzystać, aby nie stała pusta i wysiłek jej budowy nie poszedł na marne. Marzy mi się sytuacja, gdzie pewnego dnia, w niedzielę mieszkańcy ubiorą się w odpowiednie stroje, a na naszej scenie będą grać artyści scen warszawskich - dodaje wójt Marek Czub.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE