Reklama

Reklama

ŁUKÓW: W Sądzie nie ma "spraw maseczkowych". Policja póki co nie wlepia mandatów

Opublikowano: pt, 7 sie 2020 17:26
Autor:

ŁUKÓW: W Sądzie nie ma "spraw maseczkowych". Policja póki co nie wlepia mandatów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Mieszkańcy naszego powiatu generalnie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa - zauważa asp. sztab. Marcin Józwik z policji w Łukowie.

Reklama

Od 30 maja zgodnie z par. 19 w rozdziale 6 rozporządzenia w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii maseczki nie trzeba nosić w miejscach ogólnodostępnych, o ile zostanie zachowana odległość co najmniej 2 metrów od przebywających w tych miejscach osób. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w obiektach i placówkach handlowych lub usługowych oraz na targowiskach (straganach). Mają go przestrzegać klienci i personel, który ma z nimi kontakt.

 

- W ostatnich dniach klienci mniej lekceważą obowiązek noszenia maseczek  - mówi nam jedna ze sprzedawczyń w sklepie w centrum Łukowa. 

 

Kobieta zauważa, że osoby wchodzące do sklepu w maseczkach to prawie standard.
- Mieszkańcy naszego powiatu generalnie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa - potwierdza asp. sztab. Marcin Józwik z policji w Łukowie.

 

Oficer prasowy przypomina, że mimo to policjanci cały czas sa w tereni i kontrolują przestrzegania obostrzeń. - Zwracamy uwagę na maseczki w trosce o dobro klientów i sprzedawców - wyjaśnia policjant.

 

Zgodnie z art. 54 kodeksu wykroczeń, kto nie stosuje się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych - tu osoba niestosująca się do obowiązku zakrywania ust i nosa, może zostać ukarana mandatem do 500 zł. Gdy odmówi jego przyjęcia, policja kieruje sprawę do sądu.

Mandatów póki co nie ma. - Nie stwierdzamy nagminnego łamania przepisów. Jeżeli to się zmieni będą też mandaty - dodaje Józwik. 

 

Jeżeli nie ma mandatów nie ma też spraw w sądach, w przypadku kiedy obywatel nie przyjmuje kary od policjanta. 

 

- W Sądzie Rejonowym w Łukowie nie ma "spraw maseczkowych"  - informuje sądzie Grażyna Orzechowska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Siedlcach. - Były postępowania za naruszenie zasad kwarantanny i nie zachowanie dystansu społecznego - dodaje. 

 

Wątpliwa podstawa prawna 

 

Jak przypomina portal Prawo.pl powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje na podstawie rozporządzenia. To zostało z kolei wydane na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.  Zgodnie z jej zapisem można ustanowić obowiązek stosowaniu środków profilaktycznych tylko wobec osób podejrzanych o chorobę lub zachorowanie, a nie wszystkich, w tym zdrowych.


Zgodnie z ustawą osobą podejrzaną o chorobę zakaźną  jest ta, u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, a podejrzaną o zakażenia to ta, u której występują objawy albo miała styczność ze źródłem zakażenia.


- Przepis rozporządzenia mógłby więc dotyczyć obowiązku zakrywania twarzy przez “osoby chore i podejrzane o zachorowanie”. W pozostałym zakresie obowiązek zasłaniania ust i nosa przez “wszystkich” nie ma podstaw prawnych – podkreśla cytowany przez Prawo.pl dr Mikołaj Małecki, karnista z UJ

 

Według dr. Małeckiego nie ma podstaw, by uznawać, że każdy z nas jest osobą, która “miała styczność ze źródłem zakażenia", a charakter czynnika zakaźnego i okoliczności styczności uzasadniają podejrzenie zakażenia.

 

A Wy nosicie maseczki? Czekamy na Wasze komentarze. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Ola

  Firma nakazała nam pracownikom sklepu nosić maski w czasie pracy a w razie kontroli i mandatu to sami zapłacimy , a i jeszcze pisemne upomnienie czy nawet nagana . Nie mamy więc wyboru . Jeszcze wchodzący klientów upominać - nowy obowiązek . Ewentualnie możemy się zwolnić z pracy jak nam coś nie pasuje . Miłego dnia wszystkim nie pracującym w sklep... Rozwiń

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Nornalny

  Mandat karny policja mize nałożyć w drodze tylko i wyłącznie ustawy nie rozporzadzenie!!!!

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Ww

  Minister zdrowia Szumowski powiedział że maski nic nie dają ja nie wiem po co je ludzie noszą. To jego słowa wypowiedziane w lutym czy marcu. Premier Morawiecki siedząc w restauracji bez maski tłumaczył się że nie ma nakazu noszenia masek to jedynie sugestia a policja karała za brak masek. Dobrze że jeszcze nasi policjanci nie przesiakli prezesem

 • rok temu | ocena +5 / -4

  Luuki

  Ja nie noszę maski ,mam swój rozum A kto nie ma swojego rozumu niech słucha się innych pa.

 • rok temu | ocena +4 / -8

  ..

  PiS każe to słuchać się i zakładać maskę albo łeb w wiadro i nie bulgotać. Jedynie Morawiecki i Duda może nie nosić maski bo są ponad

 • rok temu | ocena +6 / -15

  Do do sprzedawcy

  Maseczka ma chronić innych, żebyś Ty nie zaraził. Maseczka powstrzymuje twoje wydzieliny żeby nie ładowały na innych ludziach, czy towarze w sklepie. W Hiszpanii, Włoszech ludzie noszą maseczki i nie robią problemów. Znają skutki ich nue noszenia

 • rok temu | ocena +9 / -2

  $€

  Maska chroni przed mandatem

 • rok temu | ocena +0 / -5

  Kaczor Donald zalogowany

  no kiedyś widziałem na stacji paliw na Orlenie już dawno bez maski chodził jeden pracownik jak był najgorzej Zaraza panowała

 • rok temu | ocena +16 / -6

  Do sprzedawcy

  Od jutra wiadra na głowę bo każą.Kobieto ty do jesieni w tej masce w sklepie nie dozyjesz bo sie udusisz załatw sobie dobrego lekarza ktory pluca ci będzie leczył.

 • rok temu | ocena +20 / -8

  Zorro

  Worki na głowy sobie załóżcie.Jak będą Wam kazać z gołą du... chodzić posłuchacie się?a rozum swój macie?

 • rok temu | ocena +8 / -3

  Sprzedawca

  Sprzedaje w sklepie ile razy słyszę ze nie mam ja tylko na chwilę. Albo klient 3 razy upomniany wyjeżdża z tekstem za mną Policja nie chodzi

 • rok temu | ocena +17 / -5

  Nn

  Ja jej nie noszę moje płuca nie sa własnością państwa. Ciekawie jakby rząd kazał nosić wiadro na głowie to też by ludzie nosili?tylko ludzi biorą na strach mandatem. Ludzie jak papugi wszystko zrobia .

 • rok temu | ocena +12 / -7

  Mecenas Kaszanka

  art. 31 i 52 konstytucji – dotyczące wolności poruszania się oraz proporcjonalności ograniczania praw i swobód. Dobranoc