Reklama

Kredyt na spłacenie deficytu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Kredyt na spłacenie deficytu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdzie jest mur, na którym powiat się zatrzyma? Radni podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu bankowego na sfinansowanie deficytu oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań. Nie obyło się jednak bez poważnych pytań i wątpliwości.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 14 radnych zagłosowało za zaciągnięciem kredytu bankowego długoterminowego w wysokości 4 270 000 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na sfinansowanie deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek. Kredyt ten zaplanowany został jeszcze w ubiegłym roku, gdy uchwalany był budżet Powiatu Łukowskiego na 2017 rok. Kwietniowa uchwała potrzebna była jednak do rozpoczęcia procedury zamówień publicznych i wyłonienie banku, który pieniądze pożyczy.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały:

Kredyt spłacany będzie ze środków własnych powiatu. Planowana spłata powyższego kredytu mieści się w prognozie kwoty długu i następować będzie od 2018 do 2027 roku (w latach 2018 - 2021 - 16 rat po 50 000 zł, 2022 – 2026 - 20 rat po 143 150 zł i w 2027- 4 raty po 148 750).

Radni mieli jednak poważne wątpliwości. Leszek Świętochowski zapytał: 

Kiedy dojdziemy do muru? Może się zdarzyć, że dostaniemy dofinansowanie nawet w wysokości 10 mln zł, a nie będziemy mieli 1 mln na wkład własny.

Radny pytał także o zdolności finansowe powiatu, gdy w grę wejdzie konieczność zaciągnięcia kredytu na rozbudowę szpitala. Od skarbnik powiatu Elżbiety Sawickiej usłyszał jednak, że:

SP ZOZ będzie finansował swoje zadanie inwestycyjne samodzielnie. Powiat dofinansuje prace związane z SOR i remontem ośrodka zdrowia w Jedlance. Zobowiązał się także do uzupełnienia wkładu własnego zadania z RPO. Powiat nie będzie poręczał kredytu. Jeżeli chodzi o przyszłoroczne inwestycje, gdy będzie taka potrzeba, trzeba będzie pomyśleć o innych formach finansowania tych zadań, np. przy obwodnicy.

Starosta Janusz Kozioł problem widzi w fakcie, że wszystkie inwestycje, które czekają powiat łukowski kumulują się w jednym czasie.

Bez dodatkowego kredytu trudno będzie wkład własny pokryć. Gdyby te inwestycje były równomiernie rozłożone na lata, problemu by nie było – powiedział starosta.

Radny Tadeusz Warda, wyliczając kolejne inwestycje jakie czekają powiat, jak obwodnica, modernizacja Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie, wydatki związane ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, oszacował, że trzeba będzie 20 mln zł. Radny Leszek Świętochowski dopytywał, gdzie jest granica długu, którego samorząd przekroczyć nie może. Poprzednia reguła była prosta. Przy budżecie w wysokości 100 mln, można było mieć 60 % zadłużenia.

Według nowych zasad nie ma granicy 60 %, więc nie mogę podać tej kwoty. Faktycznie jesteśmy blisko tej ściany – podsumowała dyskusję skarbnik powiatu.

W rezultacie 14 radnych zagłosowało za zaciągnięciem kredytu bankowego długoterminowego, a 5 wstrzymało się od głosu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE