Reklama

Kolejne karty „Potopu” w Woli Okrzejskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Kolejne karty „Potopu” w Woli Okrzejskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pozyskało kolejne karty rękopisu "Potopu". Tym razem jest to pełny opis przełomowej dla Rzeczypospolitej pod wodzą Stefana Czarnieckiego "bitwy pod Warką", pierwszej zwycięskiej w polu nad Szwedami.

Rękopis zaczyna się od opisu spotkania obu wojsk. Na odręcznie pisanych kartach, czytamy fragment powieści, pisany odręcznie przez noblistę:

- Barwna szwedzka piechota poczęła wysypywać się na środek równiny; pułki formowały się jeden za drugim w oczach polskich żołnierzy i stawały rojnie na kształt kraśnych stad ptactwa. Pilica dzieliła dwa wojska.

Dyrektor placówki Maciej Cybulski przypomina, że dzięki typowemu dla Czarnieckiego manewrowi, husaria Polska i oddziały dragońskie sforsowały rzekę i ku całkowitemu zaskoczeniu wroga z impetem uderzyły na Szwedów. Mimo zaciętej obrony pułki szwedzkie nie wytrzymały naporu Polaków, tylko część zdołała uciec do Czerska i dalej do Warszawy. Było to pierwsze zwycięskie starcie wojska polskiego z najeźdźcą w otwartym polu.

- Rozumiał Czarniecki, jak potężny skutek to zwycięstwo w całej Rzeczypospolitej wywrze, jak podniesie ducha, jaki rozbudzi zapał; widział już całą Rzeczpospolitą w niedalekiej przyszłości od ucisku uwolnioną, triumfującą... - czytamy w będących już własnością okrzejskiego muzeum fragmentach powieści.

Jak dodaje M. Cybulski, do zwycięstwa przyczynił się znacząco i Pan Zagłoba, który wraz z atakującymi oddziałami musiał przepłynąć rzekę. Zmarzniętego przeprawą rycerza poratował sam Czarniecki podając mu własną manierkę z gorzałką.

- Zagłoba przechylił ją do ust i po chwili oddał próżną, po czym rzekł: - Tylem się wody w Pilicy ożłopał, że rychło patrzeć, jak mi się ryby w brzuchu wylęgną , ale to lepsze od wody... - czytamy w słynnej powieści.

Henryk Sienkiewicz "Potop" pisał w latach 1884-1886, w czasie wzmożonej rusyfikacji i germanizacji, a także osobistych doświadczeń wynikających z choroby, a następnie śmierci pierwszej, ukochanej, żony Marii z Szetkiewiczów Sienkiewiczowej. Na powieści wychowywały się całe pokolenia Polaków, którym proza Sienkiewicza dodawała otuchy i nadziei w czasach zniewolenia narodowego.

Projekt pozyskania kart rękopisów powieści wsparła Fundacja LOTTO, Grupa Azoty "PUŁAWY" S.A. oraz kilkadziesiąt szkół z terenu całej Polski, które odpowiedziały na apel muzeum. Karty rękopisu, które już wkrótce zostaną udostępnione turystom będą kolejnymi pozyskanymi przez placówkę. W zeszłym roku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pozyskało pierwsze tego typu pamiątki po nobliście, unikatowe w całych zbiorach w muzeum.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE