Reklama

Kolejna kamienna strona historii miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Kolejna kamienna strona historii miasta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu imienin Piotra i Pawła odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia kolejnego wybitnego człowieka, wywodzącego się z naszych ziem. Piotr Ludwik Napoleon Czerniewicz urodził się w Łukowie. W Brazylii zasłynął jako jeden z najznamienitszych lekarzy.

29 czerwca w parku miejskim, do istniejących „mówiących kamieni” dołączył kolejny. Poświęcony został postaci Pedro Luiz Napoleão Chernoviz (Piotra Ludwika Napoleona Czerniewicza). Urodził się 11 września 1812 roku w Łukowie. Był synem oficera. Brał udział w powstaniu listopadowym, a po jego upadku emigrował do Francji. W Montpellier ukończył studia medyczne. Praktykował w Nîmes. W 1837 r. otrzymał stopień doktora medycyny na podstawie dysertacji Diagnostic spécial et différentiel des tumeurs du scrotum. Przez pewien czas praktykował w Génolhac, a potem w szpitalu wojskowym Val-de-Grâce w Paryżu. W 1840 r. wyemigrował do Brazylii i osiadł w Rio de Janeiro.

Brazylijski lekarz polskiego pochodzenia, autor wielu wydań brazylijskiego podręcznika farmakologii i receptury Formulário ou guia médico, który zdobył dużą popularność. Książka znajdowała się podobno w niemal każdej aptece i drogerii. Autor określany był jako \"jeden z najznakomitszych lekarzy Brazylii drugiej połowy XIX w.”. Był współzałożycielem Akademii Medycznej w Rio de Janeiro. Został odznaczony Komandorią Orderu Chrystusa, a Pedro II przyznał mu tytuł Komandora Orderu Róży.

W 1844 ożenił się z pochodzącą z Francji Julie Bernard, mieli jedenaścioro dzieci. W 1855 wrócił do Francji i zamieszkał w Paryżu. Zmarł 31 sierpnia 1881 w Paryżu. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Passy. W 1908 na jego cześć nazwano ulicę w Paryżu (Rue Chernoviz).

W środowy wieczór kamień został odsłonięty, by choć niemy, opowiadał o bogactwie naszego miasta, jakim są ludzie. Andrzej Zdrojewski już zapowiada ustawienie nowych kamieni. Chce upamiętnić postać żydowskiego pisarza, artysty i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych oraz innych wybitnych postaci, wywodzących się z naszego grodu.

Piotr Czerniewicz znalazł się w zacnym gronie: Franciszka Wilczyńskiego, ks. Stanisława Brzóski, Bożeny Kurowskiej, Jerzego Waleriana Skolimowskiego, Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, Powstańców Warszawskich czy Karola Levittoux.

Na spotkanie przy mówiących kamieniach zaprosiło Towarzystwo Fruwającej Muchy, Łuków Historia, Klub Motocyklowy CWS, Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE