Reklama

Każda pamiątka posiada własną duszę (VIDEO)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Każda pamiątka posiada własną duszę (VIDEO) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pamiątki po Sienkiewiczu wzbogacą muzeum w Woli Okrzejskiej. Dzięki sprzedaży numizmatów uda się także przeprowadzić badania archeologiczne w odkrytym grodzisku.

Pisaliśmy o pomyśle wybicia numizmatów upamiętniających Rok Sienkiewicza. Mennica Polska wypuściła 500 srebrnych i 100 złotych monet. Duża część z nich znalazła już swoich nowych właścicieli, tym samym zasilając budżet Muzeum. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Maćka Cybulskiego – zebrane w ten sposób pieniądze posłużyły do zakupu pamiątek po Sienkiewiczu, o które dziś jest coraz trudniej.  

W wyniku rozmów prowadzonych przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej z kolekcjonerem z Kielc, do placówki trafiła pierwsza partia eksponatów. Wśród nich te unikatowe, perełki. O tym, co już trafiło do placówki kultury rozmawialiśmy z dyrektorem M. Cybulskim.  

Pamiątki pokazują codziennego Sienkiewicza, to czym się fascynował. Mamy mapę, którą przywiózł z Grecji, a także zdjęcia z podróży. Cennym nabytkiem jest rysunek zamku we Francji, który Sienkiewicz naszkicował lustrzanym odbiciem. Perełką tej kolekcji będzie sztuka greckiego autora adresowana do naszego noblisty. To unikat. Na tę pamiątkę czekamy, tak jak na zdjęcie z Maripozy, z podróży, która bardzo zmieniła Sienkiewicza – powiedział nam M. Cybulski.  

Wśród pamiątek znajdziemy listy pisarza do rodziny, list pierwszej żony, w którym pisze do swoich rodziców o Panu Henryku. Prywatne dokumenty i rodzinne pamiątki to jednak nie wszystko. Już wkrótce sale muzeum w Woli Okrzejskiej wzbogacą się o dokumenty urzędowe, m.in. z gminy Stanin czy pismo wystawione przez Naczelnika Ziemi Łukowskiej. Bardzo ważnym dokumentem w kolekcji będzie także pismo, które ukazuje Sienkiewicza jako tego, który nie chce angażować się politycznie i nie zgadza się na wstąpienie do Dumy.  

Zakup pamiątek jest kosztowny. To dokumenty, zdjęcia i przedmioty, które mają ponad 100 lat. Coraz trudniej jest też znaleźć rzeczy, które do pisarza należały. Wiosną zakupione przez muzeum eksponaty zostaną zaprezentowane podczas wystawy.       

Każda z tych pamiątek posiada własną duszę. Wszystkie przeszły przez ręce Henryka Sienkiewicza – powiedział dyrektor muzeum M. Cybulski.  

Sprzedaż numizmatów to nie tylko środki na zakup nowych eksponatów. Planowane są także badania archeologiczne w odkrytym wczesnośredniowiecznym grodzisku, dotychczas nieopisanym. Grodzisko znajduje się w środowisku leśnym w Woli Okrzejskiej.  

O dokładnym terminie wystawy na pewno Państwa poinformujemy, a teraz zapraszamy do obejrzenia materiału ukazującego część z tych perełek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE