Reklama

Jest starsza od Biblioteki Narodowej. Jubileusz MBP w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Jest starsza od Biblioteki Narodowej. Jubileusz MBP w Łukowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie kończy 110 lat. Z tej okazji placówka świętowała swoje urodziny. Były gratulacje, wyrazy uznania oraz okolicznościowy tort.

- Wszyscy możemy być dumni z tego, że to właśnie w Łukowie 10 lat przed odzyskaniem niepodległości powstała myśl o utworzeniu biblioteki. Inteligencja łukowska odczuwała głód książki i widziała potrzebę zjednoczenia małych księgozbiorów - tak o początkach działania biblioteki w Łukowie mówiła jej obecna dyrektor Ewa Wiśnicka na uroczystościach jubileuszowych 110-lecia powstania placówki.

10 kwietnia świętowane były 110. urodziny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Na spotkanie zorganizowane w budynku Łukowskiego Ośrodka Kultury przybyli przedstawiciele samorządów oraz instytucji i przede wszystkim obecni i emerytowani pracownicy biblioteki. Zgromadzeni obejrzeli materiały filmowe przedstawiające historię placówki i przypominające postać Marii Kiernickiej, nestorki łukowskiego bibliotekarstwa. Na sali obecna była jej prawnuczka Paulina Czyżewicz.

Wydarzenie było też okazją do uhonorowania bibliotekarzy za ich pracę. Na wniosek dyrektor placówki, cztery pracownice MBP w Łukowie zostały uhonorowane dyplomami uznania za długoletnią pracę. Wyróżnienia otrzymały Jolanta Kozłowicz, Elżbieta Ławecka, Grażyna Skwara i Renata Zienkiewicz.

Jubileusz, którego znaczną część poświęcono na odczytywanie listów gratulacyjnych i wręczanie okolicznościowych nagród, połączono z Powiatowym Dniem Bibliotekarza. W trakcie wydarzenia wręczono m.in. dyplomy i książkowe upominki dla najwierniejszych czytelników Miejskiej Biblioteki. Odczytano także list okolicznościowy od dyrektora Biblioteki Narodowej, a dyrektor Ewa Wiśnicka, oprócz licznych kwiatów, książek i dyplomów otrzymała też pamiątkowy medal z rąk dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Tadeusza Sławeckiego.

Obecni na „urodzinach” mogli też zobaczyć, jak placówka funkcjonuje na dzień dzisiejszy. I tak łukowską bibliotekę w 2017 roku odwiedziło 50 tys. użytkowników którzy aż 100 tysięcy razy wypożyczali różne pozycje. Działające w bibliotece czytelnie odwiedziło w zeszłym roku 8 tys. osób, którzy również korzystali z liczącego 91 300 pozycji zbioru.

Urodziny biblioteki uświetnił koncert Kuby Michalskiego, pt. „Śpiewana historia Polski” oraz okolicznościowy tort. Wcześniej rozstrzygnięto konkurs plastyczny na kartkę urodzinową dla dzieci oraz konkurs wiedzy o bibliotece dla dorosłych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE