Reklama

Jest ścieżka, a jakby jej nie było

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Jest ścieżka, a jakby jej nie było - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy ulicy Wójtostwo najpierw przez lata zabiegali o chodnik ze ścieżką rowerową, teraz poruszają się po ścieżce, której nie ma.

Do naszej Redakcji zgłosił się Czytelnik, który prosił o wyjaśnienie sprawy ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Wójtostwo. Jak się bowiem okazało, brak jest znaków drogowych, które pozwalają na poruszanie się po niej rowerzystom. Zgodnie z informacją Czytelnika, policja karze w tym miejscu mandatami. O co chodzi?  

Przypomnijmy: pod koniec 2013 roku mieszkańcy ul. Wójtostwo głośno protestują. Domagają się chodnika, który zwiększy ich bezpieczeństwo na drodze. Protesty przybierają na sile, gdy zamknięty zostaje przejazd w ul. Międzyrzeckiej, a po ulicy Wójtostwo porusza się coraz więcej samochodów. Wówczas, 31 marca 2014 roku, starosta łukowski Janusz Kozioł oraz burmistrz miasta Dariusz Szustek spotyka się z mieszkańcami ul. Wójtostwo i Zapowiednik. To wtedy padają obietnice.  

W tym roku powstanie ciąg pieszo-jezdny po lewej stronie ul. Wójtostwo. Powiat zapłaci 250 tys. za materiały, a miasto, zgodnie z obietnicą złożoną mieszkańcom, zapewni robociznę – mówili rządzący.  

Pierwsza łopata została wbita 7 października 2014 roku. Prace, z przerwami, trwają do początku grudnia 2015 roku. Pieszym wybudowano 1,5 metra chodnika, a dla rowerzystów utworzono metrowy pas. Problem jednak w tym, że od dziesięciu miesięcy nie postawiono w tym miejscu żadnego znaku, który zezwalałby rowerzystom na zgodne z prawem poruszanie się po chodniku.  

Jak informuje nas rzecznik prasowy łukowskiej policji asp. szt. Marcin Józwik:  

12 czerwca 2016 roku Komenda Powiatowa Policji w Łukowie napisała do Zarządu Dróg Powiatowych wniosek o odpowiednie oznakowanie chodnika, by był to ciąg pieszo-rowerowy. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Póki oznakowania nie ma, policja będzie egzekwować obowiązek poruszania się rowerzystów po jezdni.  

Zapytaliśmy więc dyrektora ZDP Stanisława Sokoła, gdzie są znaki i kiedy będą? W odpowiedzi usłyszeliśmy:  

Jeżeli znaków nie ma, to je dołożymy. Będą w listopadzie. Po ich ustawieniu na ulicy Wójtostwo powstanie ciąg pieszy z możliwością przejazdu rowerem pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – wyjaśnił.  

Dopóki znaki nie pojawią się na chodniku na ul. Wójtostwo rowerzyści muszą poruszać się po jezdni. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE