reklama

Gra miejska ulicami miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Gra miejska ulicami miasta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilkadziesiąt zagadek przygotowano dla uczestników gry miejskiej "Przez Łuków Śladami Historii". Na nietypową lekcję dotyczącą historii i rzeczywistości w mieście zaprosiło stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.

Pięć drużyn wzięło udział w zabawie przygotowanej 1 czerwca, która polegała na pokonywaniu ulic miasta i odkrywaniu często nieznanych jego tajemnic. Który blok jest najdłuższy w mieście? Co mieściło się w przeszłości w dzisiejszej siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy? Jak nazywał się Minister Pracy pochodzący z Łukowa? Z powyższymi oraz wieloma innymi pytaniami mierzyli się uczestnicy gry miejskiej zorganizowanej przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.

Start gry zaplanowano na Placu Solidarności i Wolności, a metę w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Drużyny biorące udział w rywalizacji otrzymywały koperty z zagadkami sugerującymi, w które miejsce powinni się udać, by ukończyć zabawę. Tam spotykali wolontariuszy którzy zadawali pytania dotyczące Łukowa, jego historii, postaci, miejsc czy wydarzeń. Do zabawy zostali zaproszeni łukowianie z w różnym wieku, zarówno ci ze szkół podstawowych, licealiści jak i rodziny z dziećmi.

- W sumie przygotowaliśmy cztery trasy, po siedem punktów każda. Grę potoczyliśmy w taki sposób, by drużyny zdane były jedynie na siebie, nie zaś podglądały innych uczestników gry miejskiej. Każda z drużyn miała swoją indywidualną trasę, którą musiała pokonać w jak najkrótszym czasie - mówi Piotr Płudowski, prezes stowarzyszenia.

Wolontariusze czekali na graczy m.in. na dworcu kolejowym, pod budynkiem ŁOK-u, w pobliżu samolotu na osiedlu Chącińskiego, czy niedaleko bloku mieszkalnego przy ul. Międzyrzeckiej 51, który był pierwszym w historii wybudowanym przez Łukowską Spółdzielnię Mieszkaniową. Uczestnicy gry miejskiej odwiedzali też rondo Jana Dębskiego, kościół pw. Brata Alberta, czy teren po dawnym kinie „Miś”.

- Ułożone przez nas pytania, w większości okazały się łatwe do odgadnięcia przez drużyny. Niektóre z nich były podchwytliwe, m.in. to dotyczące hipermarketów, które wybudowano kilkanaście lat temu w Łukowie. Na ogół jednak drużyny radziły sobie bez większych problemów z odpowiedziami. Przestrzegaliśmy przed strzelaniem na „chybił-trafił” i zachęcaliśmy do szukania wsparcia nawet u przechodniów. Jedno z pytań dotyczyło na przykład zakładu pracy, w którym kilkadziesiąt lat temu wizytował Edward Gierek. Młodzież tego nie pamięta, ale starsi mieszkańcy Łukowa już tak - dodaje Bartosz Grabowski z Alternatywy dla Łukowa.

Pokonanie około 11-kilometrowej trasy zajęło uczestnikom około trzech godzin. Grę miejską „Przez Łuków Śladami Historii wygrała reprezentacja IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie (w składzie: Izabela Królak Kacper Kardas, Krzysztof Koper, Dawid Borkowski), za którą uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 (Weronika Bartczak, Agnieszka Rybaczuk, Wiktoria Zawadzka, Bartłomiej Łukasik, Kacper Zdunek) oraz rodzina Rychlików (Julka, Adam, Krzysztof oraz rodzice Agnieszka i Daniel). Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary i niespodzianki.

Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, które wsparli m.in. portal Łuków Historia, Muzeum Regionalne i Starostwo Powiatowe w Łukowie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz sponsorzy prywatni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE