Reklama

Gorąca dyskusja o wodzie

Opublikowano:
Autor:

Gorąca dyskusja o wodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś odbyła się sesja Rady Miasta, na której zapadła decyzja o podniesieniu cen za wodę i odbiór ścieków. Nie wszyscy byli za pomysłem wprowadzenia podwyżek.

W kwietniu ubiegłego roku radni podejmowali podobną decyzję. Dziś znów zasiedli do dyskusji nad propozycją Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie podniesienia stawek za wodę i ścieki. Jak zauważyła radna Ewa Rybicka-Sicińska:  

Od pana burmistrza usłyszeliśmy, że podwyżki będą miały miejsce, ale dopiero gdy ruszy planowana inwestycja. Dlaczego wobec tego dziś podnosimy ceny? – zapytała radna, po czym dodała, że będzie zmuszona zagłosować przeciw.  

Na te słowa zareagował burmistrz Dariusz Szustek, mówiąc, że:  

16 groszy to nie jest drastyczna podwyżka. To podwyżka kosmetyczna.  

O to ile na podwyżkach chce zyskać przedsiębiorstwo i ile udało się pozyskać środków po ubiegłorocznej podwyżce dopytywał radny Piotr Płudowski. Poruszył także kwestię możliwości realizacji zaplanowanych inwestycji bez konieczności podnoszenia cen wody i ścieków.  

Jak wyjaśniał prezes firmy Władysław Karaś, PUIiK czekają kolejne inwestycje, a płacone podatki lokalne nieustannie rosną. Dla przykładu w 2010 roku przedsiębiorstwo płaciło około 500 tys. zł. podatku, gdy w tym roku suma ta będzie wynosiła 1 338 000 zł.  

Przychód jaki możemy uzyskać (po wprowadzeniu podwyżek – przypis red.) to około 300 tys. zł – powiedział prezes.  

Z przygotowanej przez przedsiębiorstwo prezentacji wynikało, że na inwestycje związane z siecią wodociągową PUIiK chce wydać 573 tys. zł, natomiast na sieć kanalizacyjną nieco ponad 900 tys. Zawiłości przychodów i strat przedsiębiorstwa wyjaśniała główna księgowa miejskiej spółki. Jak się okazało, wodociągi przyniosły firmie 171 tys. straty ze względu na to, że oszacowana ilość sprzedaży wody nie została osiągnięta.  

Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednym z warunków jego pozytywnego rozpatrzenia jest to, by firma przynosiła zyski – powiedziała pani księgowa.  

Cena wody i ścieków podnoszona była w 2016 roku. Została podniesiona i teraz. 10 radnych głosowało „za”, czterech było „przeciw” (Mateusz Popławski, Piotr Płudowski, Andrzej Tomasiak i Ewa Rybicka-Sicińska), a 1 „wstrzymał się” od głosu – Marcin Wysokiński.  

Przypomnijmy: Zgodnie z zawartą w projekcie uchwały informacją ceny wody do spożycia mają wzrosnąć o 17 groszy (z 2,88 zł/m3 do 3,05 zł/m3). Opłata abonamentowa o 41 groszy (z 5,28 zł miesięcznie wzrośnie do 5,69 zł miesięcznie). Za wodę zużywaną bezpowrotnie zapłacimy 19 groszy więcej (już nie 3,17 zł/m3, a 3,36 zł/m3). 

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta propozycją Przedsiębiorstwa zmieni się także stawka za ścieki. Za ścieki bytowe zapłacimy 6 groszy więcej (4,44 zł/m3 zamiast 4,38 zł/m3). Taka sama podwyżka czeka dostawców ścieków przemysłowych (4,88 zł/m3 zamiast 4,82 zł/m3).  
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE