Reklama

GMINA STANIN Filtry i łącznik wodociągów mają polepszyć jakość wody

Opublikowano: wt, 19 lis 2019 09:36
Autor:

GMINA STANIN Filtry i łącznik wodociągów mają polepszyć jakość wody - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łącznik sieci wodociągowej, a w przyszłości modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Tuchowiczu mają poprawić jakość wody w gminie.

Słaba jakość wody to od lat problem części mieszkańców gminy Stanin. Przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi z kranów w gminie zaczęła płynąć brązowa ciecz. Zanieczyszczona woda nie nadawała się do picia ani mycia. W Staninie i Kosutach gmina podstawiła beczkowozy z czystą wodą. Wójt Krzysztof Kazana przepraszał za tę sytuację i przyrzekał  poprawić jakość wody w gminnym wodociągu.

Nadal żółta

Minęło kilka miesięcy, jednak według mieszkańców problemy z jakością wody nie ustały.

  - Woda nadal jest żółta albo brązowawa, zależy od dnia - mówi Anna Kudan, która w Staninie prowadzi zakład fryzjerski.  

– Do sporządzenia roztworu dezynfekcyjnego używam wody mineralnej, bo obawiam się,że brudna woda z kranu mogłaby osłabić jego działanie. Wielokrotnie apelowałam do wójta  o rozwiązanie problemu brudnej wody, wysyłałam mu zdjęcia, jak wygląda nasza woda. Mnie w tej chwili nie stać, żeby sobie wykopać studnię głębinową, ale znam osoby, które tak sobie poradziły z problemem braku wody i brudnej wody z wodociągu  – dodaje pani Anna.  

Mineralna lub ze studni

Wielu mieszkańców gminy nie pije wody z kranu. Kupują wodę mineralną w 5-litrowych baniakach lub przywożą wodę ze studni. Matki obawiają się kapać małe dzieci w wodzie z wodociągu.

– Wnuczka dostała  wysypki po kąpieli w żółtej wodzie – mówi starsza kobieta ze Stanina.  - Jak tu się nie bać, co to może być w tej wodzie, jak w spłuczce w toalecie osadza się gruba rdza, czy coś - dodaje jej znajoma.

 - To jest XXI wiek i gmina wciąż nie może nam zapewnić tak podstawowej rzeczy, jak czysta woda - denerwują się mieszkańcy.

 Stara stacja w Tuchowiczu

Zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Stanin, czym spowodowane są kłopoty z wodą i jakiej części gminy one dotyczą.

Gmina wyjaśnia, że winne są wiek i zużycie urządzeń w Stacji Uzdatniania Wody w Tuchowiczu, która składa się z dwóch studni głębinowych oddanych do eksploatacji w 1995 r. Po 24 latach użytkowania stacja wymaga modernizacji. Według informacji z Urzędu Gminy problem pogorszonej jakości wody występował tylko w części gminy zasilanej ze Stacji Uzdatniania Wody w Tuchowiczu. Są to miejscowości: Aleksandrów, Anonin, Celiny Szlacheckie, Celiny Włościańskie, Gózd, Jedlanka Osada, Kij, Kopina, Kosuty, Lipniak, Niedźwiadka, Ogniwo, Stanin, Tuchowicz w części, Wnętrzne, Wolka Zastawska, Zagoździe i Zastawie.

Lepsze filtry

Jak się dowiedzieliśmy, od kwietnia gmina działa w celu poprawy jakości wody.  

 - Podjęto decyzję o wymianie złóż filtracyjnych we wszystkich filtrach SUW w Tuchowiczu w okresie niższego poboru. W bieżącym okresie wykonano wymianę w dwóch filtrach, wyłączono pozostałe filtry z eksploatacji SUW. Pracując na dwóch filtrach po regeneracji jakość fizykochemiczna wody uległa poprawie – informuje Marek Kopeć, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Staninie.

   

 Niższa opłata

Za najbardziej fatalną wodę gmina pobrała mniejsze opłaty. Wójt Krzysztof Kazana i  Rada Gminy Stanin umorzyli z urzędu 50 procent należności za zużytą wodę za okres, w którym dostarczona woda była pogorszonej jakości, tj. od 25 kwietnia 2019 r. do 24 maja 2019 r. Umorzenie należności zostało zaksięgowane na kontach odbiorców wody na podstawie faktur korygujących, które obejmowały rozliczenie zużycia wody w  wymienionym  okresie.

 Łącznik wodociągów

Kolejnym sposobem na poprawę jakości wody ma być budowa łącznika sieci wodociągowej, który sprawi, że czysta woda ze stacji w Jeleńcu popłynie do  większej liczby mieszkańców.

  - W stacji Tuchowicz rozpoczęto wymianę złoża i dysz filtracyjnych napowietrzających. W najbliższym terminie planowana jest budowa łącznika sieci wodociągowej jako połączenie istniejącej sieci wodociągowej w  Staninie z siecią wodociągową biegnącą w kierunku  Jeleńca. Ta inwestycja pozwoli na odłączenie siedmiu miejscowości od SUW w Tuchowiczu i pozwoli zasilić całą gminę w okresie zimowym i wiosennym ze Stacji Uzdatniania Wody w Jeleńcu – informuje Marek Kopeć.

Po wykonaniu łącznika zostanie przeprowadzona modernizacja SUW Tuchowicz. Będzie polegała na dobudowie dwóch filtrów, aby poprawić wydajność, wymianie pomp na energooszczędne, dobudowie instalacji napowietrznej w celu zwiększenia jakości płukania filtrów.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE