Reklama

Reklama

Gmina inwestuje w drogi i odnawialne źródła energii (WIDEO)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina inwestuje w drogi i odnawialne źródła energii (WIDEO) - Zdjęcie główne

Z wójt Woli Mysłowskiej Kinga Szerszeń rozmawia Łukasz Prusak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wójt Woli Mysłowskiej o gminnych inwestycjach

Reklama

 

Dwa lata temu zastąpiła na fotelu wójta Władysława Mikę. W gminie Wola Mysłowska widać rządy kobiecej ręki.

 Kinga Szerszeń z gminą związana jest od kilkunastu lat. Najpierw na stanowisku skarbnika, potem sekretarza, a teraz wójta. W rozmowie z Łuków24.pl podkreśla, że pierwsze dwa lata obecnej kadencji były czasem pracowitym.

640 tys. zł gmina wyda w przyszłym roku na odnawialne źródła energii.  Do blisko 120 rodzin trafią kolektory słoneczne i solarne. 

Szerszeń chwali się też remontami dróg. Szczególnie trasy Wilczyska - Wólka Ciechomska. 

Dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosła  800 tys. zł.

- To dla nas strategiczna droga ponieważ łączy naszą gminę z gminą Stoczek Łukowski - podkreśla Kinga Szerszeń. 

Jak już jesteśmy przy drogach to ważnym zadaniem był też przeprowadzony we współpracy z powiatem remont drogi w Baczkowie. Gmina dofinansowała powiat kwotą 500 tys. zł. Efekt? 

4 kilometry nowego asfaltu i poprawa bezpieczeństwa. 

 

W przyszłym roku samorząd planuje dołożenie się do remontu drogi Kamień- Germanicha- Kasyldów - Fiukówka - Osiny. - To wspólna inwestycja powiatu, gminy Krzywda i gminy Wola Mysłowska. Nasz wkład to znów pół miliona złotych - mówi wójt. 

Urząd kontynuuje też program wymiany oświetlenia ulicznego. W gminie jest 500 opraw. 

400 już udało się wymienić. Czas na kolejne. Gmina wyda na ten cel 240 tys. zł.- 154 tys. zł to środki zewnętrzne.  Do tego nowa linia pojawi się we wsi Błażków. - Rachunki za prąd już mamy niższe o 40% - przyznaje Szerszeń. 

Ludzie decydują

Od dwóch lat w gminie z powodzeniem funkcjonuje Fundusz Sołecki. Mieszkańcy zdecydowali na wiejskich zebraniach  w sierpniu i wrześniu, na co przeznaczą fundusz sołecki w 2021 r. Proponowali zadania, które ich zdaniem, powinny zostać najpilniej zrobione. Większość dotyczyła budowy i poprawy dróg, modernizacji dróg dojazdowych do pól,  przebudowy oraz zakupu wyposażenia i sprzętu do  świetlic. Wysokość funduszu w każdym sołectwie jest inna i zależna od liczby mieszkańców.

 

- Idea funduszu sołeckiego bardzo mi się podoba. Mieszkańcy biorą czynny udział w wydawaniu publicznych pieniędzy przy zastosowaniu przepisów obowiązujących w finansach publicznych – mówi wójt Kinga Szerszeń.

 

 Zebrania w sołectwach, na których mieszkańcy decydują o przeznaczeniu funduszu sołeckiego, muszą być przeprowadzone co roku do końca września.

 

 - Cenię kontakt z mieszkańcami i to, że podczas zebrań mogę posłuchać potrzeb, poznać spojrzenie mieszkańców i ich oddolną inicjatywę – mówi  pani wójt.

 

 - Poza tematami funduszy sołeckich poruszane są różne sprawy i bieżące tematy – potrzeby i problemy mieszkańców. Rozmawiamy o  inwestycjach, o tym, co się w gminie dzieje, jakie środki pozyskaliśmy, co mamy w planach. Jest to dla mnie budujące, takie poznawanie gminy, będąc blisko ludzi i ich spraw – dodaje Kinga Szerszeń.

 

 

Najpilniejsze działania

 

Z funduszu sołeckiego są realizowane te zadania, które gmina i tak realizuje, ale teraz o terminie ich wykonania mogą decydować mieszkańcy. To oni wiedzą, co we wsi trzeba najpilniej zrobić.  

 

 - Na 21 sołectw wszystkie zadania, które były zgłoszone w tamtym roku, zostały zrealizowane. W tym roku większość zadań z funduszu dotyczy spraw drogowych. Na 21 miejscowości mamy 19 świetlic więc mieszkańcy chcieli w różny sposób je doposażyć. Część zadań z obecnego funduszu jest kontynuacją zadań z poprzedniego – wyjaśnia wójt.

 

W gminie trwają prace nad pracę nad przyszłorocznym budżetem. Mimo pandemii i niższych o 100 tys. zł wpływów z udziału w podatku PIT gmina chce inwestować. Po za droga z Kamienia. Do wydania jest m.in. pół miliona na drogi. To pieniądze z tzw. funduszu covidowego. - Dokończymy kanalizację w Wilczyskach i chcemy zrobić dokumentację na rozbudowę oczyszczalni w Jarczewie.. To koszy 130 tys. zł  - kończy Szerszeń. 

 

 

 

Urząd kontynuuje też program wymiany oświetlenia ulicznego. W gminie jest 500 opraw. 

 

400 już udało się wymienić. Czas na kolejne. Gmina wyda na ten cel 240 tys. zł.- 154 tys. zł to środki zewnętrzne.  Do tego nowa linia pojawi się we wsi Błaszków. - Rachunki za prąd już mamy niższe o 40% - przyznaje wójt Kinga Szerszeń. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy