Reklama

GM. WOJCIESZKÓW: Podpisali porozumienie. Tym razem na pięć lat

Opublikowano:
Autor:

GM. WOJCIESZKÓW: Podpisali porozumienie. Tym razem na pięć lat - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Porozumienie dotyczące przedłużenia włączenia OSP Świderki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podpisane zostało 3 sierpnia w Urzędzie Gminy Wojcieszków.

Dokument podpisały trzy strony: st. bryg. mgr. inż. Tomasz Majewski Komendant Powiatowy PSP w Łukowie, dh. Monika Pytlik - Prezes OSP Świderki oraz Agnieszka Cieślak Wójt Gminy Wojcieszków. Umowa podpisana w 2019 roku zawarta była tylko na rok i wygasa 31 grudnia tego roku. Nowe porozumienie umożliwia jednostce OSP Świderki przez okres kolejnych pięciu lat pozostać w strukturach KSRG.

- Cieszymy się, że nikt nie miał zastrzeżeń do naszej pracy - ani Urząd Gminy, ani KP PSP w Łukowie - mówi Monika Pytlik prezes OSP Świderki.

- Porozumienie trójstronne na kontynuację uczestnictwa OSP Świderki w KSRG zostało podpisane. Teraz oczekiwać musimy na decyzję komendanta głównego PSP o włączeniu jednostki do systemu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, OSP w Świderkach do 31 grudnia 2025 roku będzie w KSRG - mówi st. bryg. mgr. inż. Tomasz Majewski.

Decyzja Komendanta Głównego PSP zapadnie na jesieni powinna być pozytywna.

 

Chcą kupić wóz

Przynależność do KSRG to dla jednostki zaszczyt, szereg dodatkowych obowiązków, ale i przywilejów. W związku z włączeniem jednostki pojawia się szansa na dofinansowanie zakupu  nowego samochodu. OSP Świderki marzy o tym od dawna. Ochotnicy cały czas czynią starania, by auto dla jednostki pozyskać. Rozmowy o zakupie nowego wozu prowadzone są nieustannie. W planach jest jego zakup.

- Jeśli pojawi się możliwość pozyskania dofinansowania, to na pewno z niego skorzystamy. Wszystko zmierza w odpowiednim kierunku - mówi Monika Pytlik prezes OSP Świderki.

 

Pozyskają dofinansowanie

Możliwości pozyskania dofinansowania jest wiele. Jednostka będąca w systemie ma możliwość pozyskania dofinansowanie z różnych źródeł. Jednostki OSP KSRG są lepiej doposażane

, a kwoty dofinansowań są zdecydowanie wyższe niż dla jednostek spoza systemu.

- Zielone światło Zarządu Oddziału Powiatowego OSP na zakup samochodu dla OSP Świderki świeci, ale to mało. Gmina musi zapewnić dla jednostki pieniądze na wkład własny, zarząd za gminę wkładu własnego nie ureguluje - mówi Janusz Kozioł.

Na ten cel gmina Wojcieszków musiałaby wyłożyć około 250 tys. zł, ale pozyskanie częściowego dofinansowania nie jest jedynym rozwiązaniem.

- Miło byłoby pozyskać dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości, wówczas wkład własny gminy stanowiłby tylko 2 proc. wartości zakupu - twierdzi Pytlik.

Jednostka w swoim garażu ma dwa wozy, używanego MAN-a zakupionego w 2018 roku oraz 50-letniego Magirusa.

- Chcielibyśmy, aby nowe auto trafiło do nas jak najszybciej. Na tę chwilę samochody, które mamy na wyposażeniu jednostki, są sprawne, zarówno jeden, jak i drugi - mówi Pytlik.

Oba samochody dysponowane są na akcje. Magirus wykorzystywany jest głównie do gaszenia lasów.

 

Gmina kasy nie ma

Gmina tegoroczny budżet nakierowała na inwestycje drogowe, przyszłoroczny pochłonie głównie energia odnawialna.

- Podpisanie porozumienia nie zobowiązuje gminy do stawania na ostrzu noża i kupowania samochodu. Zadaniem gminy jest zagwarantowanie jednostce możliwości aktywnego działania oraz pozyskiwania środków z tytułu przynależności do systemu. Samochód jest tylko jedną z form - twierdzi wójt.

Jak powiedziała "Wspólnocie" Agnieszka Cieślak, w tym momencie gmina skupia się na drogach i tak zostanie. - Nie da się jeździć po drogach, których nie ma. Bezpieczeństwo drogowe jest pierwsze w kolejności - mówi wójt.

Agnieszka Cieślak jest zdania, że OSP powinno pozyskać środki zewnętrzne, w tym roku nie ma w budżecie zakupu wozu, w przyszłym też nie będzie tej inwestycji.

- Dopóki samochód, który ma OSP, jest sprawny, niech służy - mówi Agnieszka Cieślak.

- Wiemy, że wójt poczyniła gminne inwestycje i ciążą na niej zobowiązania. Jeśli uda nam się pozyskać środki z zewnątrz, to wydaje mi się, że ani wójt, ani rada przeciwni zakupowi wozu nie będą - mówi Monika Pytlik.

 W ostatnim czasie OSP Świderki pozyskała dofinansowanie ze starostwa powiatowego.

- Za pozyskane prawie 3 tys. zł zakupimy dla jednostki radiostację - opowiada prezes OSP Świderki. 

Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego włączonych jest 17 jednostek z terenu powiatu łukowskiego. W tym roku do tej grupy dołączy jednostka ze Starej Róży.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE