Reklama

Festiwal z amonitem w roli głównej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Festiwal z amonitem w roli głównej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek i sobotę w gminie Łuków rolę główną odgrywały amonity. Cenna na skalę światową skamielina odmieniana była przez wszystkie przypadki. Były prawdziwe skamieniałości, były amonity z gliny, rysowane, wypalane i wykładane przez specjalistów.

Lokalna Grupa Działania „Razem ku Lepszej Przyszłości” zaprosiła mieszkańców powiatu łukowskiego na I Festiwal Jurajski „Łukowskie Amonity”. 9 i 10 czerwca dzieci, młodzież i dorośli poznawali czym tak naprawdę są, dlaczego są tak cenne i gdzie o nich słyszano. A słyszano na całym świecie.  

Jak powiedziała Tatiana Woroncowa-Marcinowska z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie:  

Łukowskie amonity znane są na całym świecie ze względu na stan w jakim się zachowały. Amonity to zwierzęta, które pojawiły się 400 mln lat temu a wymarły 66 mln lat temu. To bardzo ważna grupa dla geologii, dla poznania historii Ziemi. Amonity były pustą w środku muszlą, gdzie organizm znajdował się w ostatniej komorze. Amonity mogły się wypełniać płynem i opuszczać w ten sposób na dno. Gdy chciały się podnieść wysoko, wypuszczały z siebie płyn – opowiadała podczas festiwalu pani Tatiana.  

Każdy uczestnik festiwalu jurajskiego miał nie tylko okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat skarbu Ziemi Łukowskiej. Na stoiskach czekały na wszystkich przygotowane atrakcje. Instytut Geologiczny proponował zabawę z minerałami, Muzeum Regionalne w Łukowie przygotowało stoisko, na którym wypalane by amonity w drewnie. Natomiast artyści z gminy Łuków pomagali w lepieniu amonitów z gliny. Swoje stanowisko miało również Nadleśnictwo Łuków, które zachęcało do bliższego poznania roślin i zwierząt nas otaczających. Na słodkości zapraszały natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klimkach.  

O festiwalu i planach na przyszłość opowiedział nam zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł.  

Głównym celem tego festiwalu jest promocja unikatowych amonitów łukowskich, które znane są na całym świecie. Jako władze gminy Łuków chcemy to wykorzystać. Chcemy pozyskać środki na budynek, w którym będzie miejsce na muzeum i multimedialne centrum. Faktyczne centrum amonitów znajduje się w Gołaszynie. Chcemy tam zrobić odkrywkę. Pomogą nam w tym pracownicy Instytutu Geologicznego w Warszawie. Planujemy pozyskanie środków unijnych na stworzenie multimedialnego centrum w Klimkach, dlatego też wraz z miastem Łuków złożyliśmy fiszkę, która opiewa na kwotę 50 mln. Złożyliśmy też odrębny wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę 8 mln zł. Co uda się pozyskać, zobaczymy.  

Plany na rozwój terenu, z naciskiem na promocję amonitów, ma także LGD. Już dziś mówią o międzynarodowym festiwalu z amonitami w roli głównej. Plany te staną się jednak rzeczywistością dopiero na przestrzeni najbliższych lat. Pozytywnym akcentem na zakończenie I Festiwalu Jurajskiego były głosy odwiedzających „Strużkę Klimkowską”, którzy teraz już wiedzą dlaczego łukowskie amonity są tak bardzo cenne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE