Reklama

Dorabiałeś do emerytury? Rozlicz się z ZUS

Opublikowano:
Autor:

Dorabiałeś do emerytury? Rozlicz się z ZUS - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do otrzymywanego świadczenie, mają czas do końca lutego na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tym fakcie.

Emeryci i renciści powinni powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Chodzi więc m.in. o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą.

Do końca lutego emeryci i renciści muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach z 2016 roku. Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, piszą oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozliczenie jest konieczne, ponieważ emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego.

Gdy dodatkowe zarobki emeryta lub rencisty nie przewyższają tej kwoty, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje. Jeśli natomiast przekroczą limit, świadczenie jest zmniejszane – czytamy w wiadomości przesłanej przez regionalnego rzecznika ZUS w województwie lubelskim Małgorzatę Korbę.

Po przekroczeniu drugiego progu - 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje. Są jednak tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie informować ZUS-u o zarobkach. W takiej sytuacji są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie ubiegłego roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego. Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób, które pobierają: rentę dla inwalidy wojennego, rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz rentę rodzinną przysługującą po uprawnionych do tych świadczeń.  
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE