Reklama

Docenili panią wójt po 100 dniach rządów

Opublikowano: czw, 4 kwi 2019 12:19
Autor:

Docenili panią wójt po 100 dniach rządów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najmniej zarabiająca wójt w województwie dostała podwyżkę. Większość Rady Gminy Wojcieszków przychyliła się do zdania przewodniczącego Romana Kalińskiego, że Agnieszka Cieślak zasługuje na pensję 5.160 zł netto. Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku Rada Gminy, zdominowana przez Przymierze dla Ziemi Łukowskiej, ustaliła wynagrodzenie nowej wójt na jednym z najniższych dopuszczalnych poziomów.

Niska półka

Stanowisko wnioskodawców wyjaśniał wtedy nowo wybrany przewodniczący Roman Kaliński.

- Rada zmieściła się w widełkach podanych w przepisach. Zawsze jest możliwość podwyższenia płac. Zobaczymy, jak się będzie rozwijała historia. To początek nowej drogi. Jeśli pani, w ocenie Rady, będzie zachowywać się dobrze, otrzyma pani podwyżkę. Będziemy oceniać - mówił do Agnieszki Cieślak.

Ta argumentacja nie przekonała wszystkich uczestników sesji.

- Proponują mi państwo praktycznie najniższe możliwe stawki. Mnie nie chodzi o pieniądze, a o to, że taka kwota godzi w obraz naszej gminy - skomentowała sama zainteresowana.

Z kolei Piotr Kryjak ocenił:

- Powinniśmy ustalić wynagrodzenie, które będzie wynosić przynajmniej połowę widełek między najniższą a najwyższą stawką. Myślę, że wyjechaliśmy ze zbyt niskiej półki.

Radny zaproponował też wynagrodzenie w wysokości 7.170 zł brutto, ale jego pomysł nie spotkał się z poparciem Rady Gminy. Większością głosów przyjęto kwotę 5.020 zł brutto.

"Tyle, na ile zasługuje"

Na marcowej sesji przewodniczący Kaliński zaproponował podwyżkę uposażenia Agnieszki Cieślak.

- W listopadzie dostało nam się za to, jaką pensję pani wójt przyjęliśmy. Wylało się na nas mnóstwo hejtu: anonimów z życzeniami wszystkiego najgorszego i telefonów z pogróżkami. Życzyłbym sobie, żeby ten klimat się zmienił i relacje między panią wójt, a Radą były zupełnie inne, bo tylko ze zgody wynika coś dobrego. Dlatego myślę, że trzeba zrobić pierwszy krok i podnieść uposażenie pani Cieślak. Może dzięki temu stosunki się ustabilizują i dojdziemy do pojednania - ocenił.

Roman Kaliński dodał, że to nawiązanie do obowiązującego w polityce zwyczaju oceniania nowej władzy po pierwszych 100 dniach rządów. Zaproponował przy tym, by wójt otrzymała "tyle, na ile zasługuje", czyli 7.600 zł brutto (5.160 zł netto).

Krok na środek

Swoje propozycje zgłosili też inni radni. Piotr Kryjak zasugerował kwotę 10.180 zł brutto (4.700 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1.900 zł dodatku funkcyjnego, 940 zł dodatku za wieloletnią pracę i 2.640 dodatku specjalnego), czyli 7.126 zł netto. Choć nie powiedział tego wprost, dokładnie takie wynagrodzenie otrzymywał poprzednik Agnieszki Cieślak, Janusz Wylotek.

Andrzej Golba zauważył natomiast:

- Pan przewodniczący mówi o zrobieniu pierwszego kroku, ale myślę, że mógłby być on większy. Z kolei pan Kryjak, jako że sam jest dużym człowiekiem, chce zrobić trochę zbyt duży krok. Ja bym wypośrodkował te kwoty. Proponuję 4.500 zł wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek funkcyjny powinien wynieść 1.900 zł, bo przecież pani Cieślak nie jest wójtem tylko w połowie. Wystarczy zobaczyć, że pracuje do osiemnastej czy dziewiętnastej. Dodatek za wysługę lat wyniósłby więc 900 zł, a specjalny 1.920 zł. Netto cała ta suma daje 6.454 zł.

Bałagan przewodniczącego

Potem w obrady wkradło się nieco zamieszania. Po dyskusji, mimo głosów sołtysów, że Rada się ośmiesza, przewodniczący poddał pod głosowanie zgłoszoną przez siebie propozycję. Ośmioro członków Rady Gminy było za, czterech przeciw, a jeden się wstrzymał.

Kamil Zbietka zauważył jednak, że najpierw spośród trzech zgłoszonych powinno się wybrać tę propozycję, która przejdzie do ostatecznego głosowania. Jak przypomniał, taki schemat zastosowano podczas listopadowego ustalania wynagrodzenia pani wójt. Poparli go inni radni.

- Jeśli jest już większość, to po co głosować jeszcze raz? - odpowiedział im Roman Kaliński.

Poprosił też o komentarz Ewę Dzido, radcę prawnego Urzędu Gminy.

- Zauważam, że powstało nieporozumienie co do tego, w jakim przedmiocie głosowała Rada. Celem uniknięcia zastrzeżeń do uchwały doradzałabym ponowne głosowanie i jasne określenie jego celu - odpowiedziała.

- Ale przecież większość była za - powtórzył przewodniczący.

- Ma pan, za przeproszeniem, bałagan - odcięła się krótko Ewa Dzido, co zebrani nagrodzili brawami.

- Uchwała byłaby ważna, jeśli wszyscy jednoznacznie wyraziliby swój głos w przedmiocie, który podlegał głosowaniu. Ale z głosów z sali wnioskuję, że nie wszyscy wiedzieli, w jakim zakresie głosują - dodała.

W ponownym głosowaniu proporcje lekko się zmieniły. Za było dziesięć osób, przeciw trzy, a jedna się wstrzymała.

Radny proponuje obniżki

Na sesji Agnieszka Cieślak nie skomentowała wyników głosowania. Zrobił to jednak Roman Kaliński.

- Życie pokaże, co będzie dalej. Jeśli będą wyniki i dobra współpraca, mam nadzieję, że radni docenią panią wójt, a nie, jak uważa opinia publiczna, ją upokorzą. Trzeba robić wszystko, co służy gminie, i to jest najistotniejsze - stwierdził.

Piotr Kryjak nie podzielił jego stanowiska.

- Skoro już wszyscy oszczędzamy, to może radni powinni obniżyć swoje diety? Dla pana proponowałbym o 70 procent, a nam o 50 - oznajmił. Także na tę wypowiedź sala zareagowała oklaskami.

- Jeśli na najbliższej sesji zgłosi pan wniosek, wprowadzimy go do porządku obrad i wtedy zajmiemy się tą propozycją - odparł przewodniczący.

- W poprzedniej kadencji radny Kryjak nie podnosił kwestii tego, że diety są zbyt wysokie. Diety zależą od zasobności gminy - zakończył.

Choć wójt gminy nie skomentowała na sesji zmiany wynagrodzenia, zrobiła to w rozmowie z dziennikarzem Wspólnoty Łukowskiej.

- Uchwalona na ostatniej sesji podwyżka pensji nie jest zasługą radnych, ale przede wszystkim mieszkańców gminy Wojcieszków. To oni wymusili ten ruch na tych, których wybrali do Rady Gminy. Dlatego to mieszkańcom dziękuję za to, że zaktywizowali się w tej sprawie
- powiedziała Agnieszka Cieślak.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE