Reklama

Diecezja Siedlecka kończy 200 lat

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Siedlecka

Diecezja Siedlecka kończy 200 lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Eucharystia dziękczynna w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka to główny punkt obchodów 200-lecia Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie zaplanowano na dziś, sobotę 9 czerwca.

Punktualnie o godz. 10.30 w siedleckiej katedrze rozpocznie się dziękczynna msza święta z okazji 200. rocznicy powstania Diecezji Siedleckiej. W uroczystościach jubileuszowych, w których uczestniczył będzie Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, homilię wygłosi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Przed mszą świętą odprawioną w siedleckiej katedrze odbędzie się uroczyste podpisanie dokumentów II Synodu Diecezji Siedleckiej, a w czasie nabożeństwa udzielone zostanie błogosławieństwo księżom wybranym do prowadzenia misji ewangelizacyjnych we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej. Odpust będą mogli też uzyskać wszyscy wierni uczestniczący w wydarzeniu religijnym.

Wchodząca dziś w skład archidiecezji lubelskiej, jednostka administracyjna kościoła katolickiego powołana została do życia w 1818 roku na mocy bulli „Ex imposita Nobis” papieża Piusa VII. Diecezja nosiła początkowo nazwę podlaskiej bądź janowskiej, gdyż jej granice dostosowane były do ówczesnego województwa podlaskiego w Królestwie Polskim.

Pierwszą stolicą diecezji był też Janów Podlaski, zaś po reaktywowaniu jej w 1918 roku i przeniesieniu stolicy do Siedlec, decyzją papieża Piusa XI w 1924 zmieniła nazwę na Diecezja Siedlecka czyli Podlaska. Nazwa ta została uporządkowana dopiero w 1992 r. w wyniku ostatniej reformy administracyjnej Kościoła w Polsce. Od tego czasu pełnoprawna i oficjalna nazwa diecezji to Diecezja Siedlecka.

W skład diecezji wchodzą m.in. dekanaty Łukowski I, Łukowski II oraz Adamowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE