Reklama

Budowali stadion Legii, budują fabrykę w Łazach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Budowali stadion Legii, budują fabrykę w Łazach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W podstrefie ekonomicznej w Łazach powstaje nowy zakład. Będzie on produkował innowacyjne akumulatory chłodu. 25 marca na miejscu budowy odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod inwestycję.

Na uroczystość przybył inwestor Jan Soczewka z firmy Mar-Bud, a także przedstawiciele wykonawcy, samorządowcy, parlamentarzyści i inni inwestorzy z działającej w Łazach Podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Obecni wmurowali w ścianę powstającego zakładu akt erekcyjny, w którym znalazły się pamiątki naszych czasów - specjalne monety, egzemplarz gazety oraz list i podpisy zaproszonych gości.

Firma Mar-Bud to doświadczone przedsiębiorstwo budowlane, które realizowało wiele interesujących obiektów w kraju. Firma na swoim koncie ma m.in. budowę stadionu Legii Warszawa, kompleksu Złote Tarasy w Warszawie, portu lotniczego im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu czy budowę dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Mar-Bud w tych miejscach wykonywał głównie roboty zbrojarskie i żelbetowe.

Teraz przedsiębiorstwo zainwestowało w Łazach niedaleko Łukowa, gdzie powstaje fabryka o kubaturze około 50 tys. metrów sześciennych, w którym produkowane mają być specjalne akumulatory chłodu. Jak mówił na uroczystości prezes Jan Soczewka, urządzenia te są autorskim pomysłem mającym zrewolucjonizować m.in. systemy klimatyzacji.

- Odpowiednikiem akumulatorów chłodu są tzw. „chillery”, które służą do wytwarzania chłodu bądź klimatyzacji. Nasze urządzenie różni się od nich tym, że my chłód akumulujemy w lodzie. Urządzenie to ładowane jest w nocy gdy obowiązuje inna taryfa cen energii, a użytkowane jest zazwyczaj w dzień, gdy jest droższa energia. Zysk jest więc podwójny - wyjaśniał tajniki produkcji inwestor.

- Produkowane przez nas akumulatory to nie to samo, co akumulatory w pojazdach. Tu mamy czysty proces zamiany lody w lód, bez udziału żadnych procesów chemicznych podczas produkcji oraz późniejszego etapu użytkowania. To nasz autorski pomysł, nad którym pracowaliśmy 4 lata - dodał.

Produkcja - choć na razie pilotażowa - ma ruszyć późną jesienią tego roku. Na początku w zakładzie w Łazach pracować będzie 10 pracowników, jednak docelowo pracę znaleźć ma 50 osób. Inwestor szacuje, że pełną zdolność produkcyjną zakład osiągnie w 2021 roku. Natomiast już w przyszłym roku z fabryki w podstrefie ma pochodzić około 1000 akumulatorów chłodu. Z inwestycji zadowolony jest m.in. wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

- Prezes firmy sam zwrócił się do nas z pytaniem, czy mógłby zainwestować na terenie gminy. Wskazaliśmy mu podstrefę w Łazach, a w 2016 r. doszło do sprzedaży działki. Firma w międzyczasie otrzymała dofinansowanie do inwestycji, a finał prac będzie widoczny na koniec roku - powiedział wójt.

- Cieszymy się, że jest to zakład z branży technicznej. Jest szansa, że pracę znajdą w nim osoby z tym wykształceniem, m.in. inżynierowie. Jest to innowacyjna inwestycja i cieszymy się, że do gminy Łuków udaje się ściągać firmy o takim profilu - dodał Mariusz Osiak.

Podstrefa w Łazach zajmuje ponad 27 hektarów powierzchni. To uzbrojony w media, w dużej mierze zagospodarowany teren. Swoje zakłady bądź tereny inwestycyjne mają tu firmy „Łuksja”, „Stok-Rol”, „Pryncy Teka”, „MK Marzena Kolanowska”, „Erdom”, „MKL”, „Nowa Piekarnia z Łukowa” i właśnie firma „Mar-Bud”. Docelowo w miejscu tym pracować ma nawet 1000 osób. Ponadto jak udało nam się ustalić, gmina Łuków chce przygotować nowe tereny inwestycyjne na wzór tych z Łazów. Tym razem miałyby one powstać w Dąbiu.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE