Reklama

19,5 mln zł na inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Magdalena Oknińska / Wspólnota Łukowska

19,5 mln zł na inwestycje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 81 mln 200 tys. zł dochodów i ponad 87 mln zł wydatków, w tym na inwestycje około 19,5 miliona. Tak w liczbach wygląda budżet gminy Łuków na 2018 r., który radni przyjęli jednogłośnie na sesji w czwartek 28 grudnia.

- Tworząc ten budżet nie tworzyliśmy go jako budżetu wyborczego. Myślę, że każdy budżet w tej kadencji, jak i w poprzedniej, był w miarę równomiernie rozłożony w sensie inwestycyjnym na poszczególne lata, w myśl zasady: "Kampania wyborcza rozpoczyna się dzień po wyborach", czyli trzeba tak rozkładać siły, żeby to był długi bieg, a nie robić zryw na końcu, żeby się zadyszeć. Mam tu na myśli zadyszki finansowe, które nam absolutnie nie grożą - mówi wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

W gminie wzrasta liczba mieszkańców i odprowadzane podatki. 

- To pozwala nam spokojnie patrzeć w przyszłość i planować inwestycje, nawet kiedy się skończą środki unijne. Rośnie w gminie przedsiębiorczość i spada zadłużenie - na koniec 2017 r. gmina ma zaledwie 1 mln 400 tys. zł długu - mówi wójt.

Na drogi i energię

Poważną kwotę w 2018 r. gmina wyda na drogi - własne oraz dotacje do drogi wojewódzkiej nr 808 i dróg powiatowych. Będą także modernizowane drogi dojazdu rolniczego. Bardzo dużym finansowo obciążeniem będzie dział "gospodarka komunalna i ochrona środowiska". Gmina będzie tu realizować trzy bardzo duże inwestycje. Dwa wnioski - tzw. "Czysta energia w gminie Łuków I i II" - uzyskały akceptację Urzędu Marszałkowskiego i dofinansowanie do realizacji tych zadań - łącznie w wysokości 7 mln 664 tys. zł. 

- Oczywiście mieszkańcy zapłacą swój udział, którego wysokość będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na te zadania. Całość tych dwóch zadań to 10 mln 700 tys. zł. W ich ramach na terenie gminy zostanie wybudowane ok. 1000 instalacji solarnych, w tym 6 instalacji fotowoltaicznych - mówi wójt.

Lepsze oświetlenie

Na modernizację oświetlenia ulicznego gmina otrzymała dotację  w wysokości ok. 600 tys. zł, koszt całego zadania będzie wynosił ok. 1 mln. 300 tys. zł.

- Wymienimy 1037 ulicznych, najstarszych, rtęciowych opraw oświetleniowych na oprawy ledowe w systemie punkt za punkt. Można będzie zrobić niewielkie przesunięcia ze słupa na słup. Przypominam, że lampa oświetlenia ulicznego nie służy do oświetlania posesji, ale do w miarę regularnego oświetlenia drogi - dodaje wójt.

Oczyszczalnia w Gołaszynie

Duże zadanie, rozpoczęte w roku 2017, to budowa kanalizacji sanitarnej. W 2018 r. będzie na to przeznaczone 300 tys. zł.

- Chcemy opracować projekt techniczny budowy oczyszczalni ścieków w Gołaszynie, w roku 2017 rozpoczęliśmy proces zakupu gruntów pod budowę tej oczyszczalni. W 2018 r. dokupimy brakujące nam działki, ponieważ muszą zostać poregulowane ich stany prawne. Będziemy mieli już miejsce, w którym można będzie oczyszczalnię realizować - mówi Osiak.

Rozbudowy szkół

Jeśli chodzi o oświatę, najbardziej kosztowna będzie rozbudowa szkoły w Dąbiu, która rozpoczęła się w roku 2017. Budynek do stanu surowego otwartego wybuduje wykonawca, a ocieplenie, instalacje i wykończenie - zrobi ekipa remontowa z gminy. Mniejsze rozbudowy dotyczą szkół w Aleksandrowie, Świdrach i Gołaszynie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE