Ruszył festiwal szachowy. Za nami zmagania młodzików

Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Szachistów Szachpol

Ruszył festiwal szachowy. Za nami zmagania młodzików - Zdjęcie główne

Sport50 zawodników z województwa podlaskiego i lubelskiego rywalizowało w zeszły weekend w szachowych zawodach w Łukowie. Impreza zainaugurowała V Międzynarodowy Festiwal Ziemi Łukowskiej w szachach.

Szachowe zawody odbywały się od piątku do niedzieli 7-9 września w hali sportowej Szkoły Policealnej - Medycznego Studium Zawodowego im. J. Korczaka w Łukowie. Wystartowali w nich najlepsi zawodnicy województwa lubelskiego i podlaskiego w wieku od 8 do 10 lat, w tym wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz uczestników Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

Zwycięzcą Mistrzostw w kategorii chłopców został Krzysztof Wojtacha (Klub Szachowy Jagiellonia Białystok), a w kategorii dziewcząt Klara Szczotka (MUKS Stoczek 45 Białystok). Sukces odnieśli też zawodnicy z województwa lubelskiego, którzy po raz pierwszy w historii zdobyli 3 medale na 6 możliwych. Srebro zdobył Szymon Suska ze Stowarzyszenia Szachistów "Szachpol" w Łukowie, a dwa brązowe krążki dorzucili Monika Borowik i Wojciech Borowik reprezentujący Lubelski Klub Szachowy. Osiągnięcie zawodników z województwa lubelskiego jest tym większe, że rywalizowali oni z rówieśnikami z województwa podlaskiego, w którym kluby zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików to także walka klubów szachowych o punkty do klasyfikacji ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W klasyfikacji drużynowej Lubelski Klub Szachowy zajął IV miejsce z 4 punktami, a Stowarzyszenie Szachistów „Szachpol” w Łukowie V miejsce z 2 punktami.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików LU-PL organizowane zostały przez Lubelski Związek Szachowy oraz Stowarzyszenie Szachistów "Szachpol" w Łukowie. Sędzią głównym Mistrzostw był sędzia klasy międzynarodowej Piotr Piwowarczyk.