8 lat pracy i medal Mistrzostw Świata jest

Autor: | Zdjęcie: Medalistki reprezentacji Polski

8 lat pracy i medal Mistrzostw Świata jest - Zdjęcie główne

SportPisaliśmy o starcie łukowianki - Marty Pawlikowskiej w Mistrzostwach Świata w Kickboxingu. Oto historia drogi do sukcesu.

Choć do Dublina w Irlandii 27 sierpnia zjechało ponad 1400 zawodników z 47 krajów, historia sukcesu zaczyna się dużo wcześniej.

Marta Pawlikowska, dziś uczennica II klasy Gimnazjum nr 2 w Łukowie, swoją przygodę z kickboxingiem zaczęła w wieku 6 lat. Trenowała wówczas w Dziecięcej Sekcji Kickboxingu. Debiutancki występ, który miał miejsce 17 lutego 2008 roku w Lublinie podczas II Otwartego Pucharu Klonowica w sztukach i sportach walki dla dzieci i młodzieży, zakończyła sukcesem. Zajęła I miejsce w kategorii najwszechstronniejszej zawodniczki rocznika 2002. Później przyszły kolejne sukcesy.

Jest dwukrotną mistrzynią Polski i wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. W 2013 roku wywalczyła 5 miejsce w Mistrzostwach Europy w Krynicy Zdrój, a w 2014 roku startowała w Pucharze Świata w Szeged (Węgry) i w Mistrzostwach Świata w Rimini( Włochy), gdzie zdobyła brązowe medale w formule pointfighting. W 2016 roku w Insbrucku (Austria) zdobyła brązowy medal w Pucharze Świata w swojej ulubionej formule light contact (walka ciągła) – wymienia sukcesy trener Zenon Pawlikowski.

Przed sierpniowym wyjazdem do Dublina musiała zmagać się z różnego rodzaju przeciwnościami. Na początku wakacji doznała kontuzji stopy, co uniemożliwiło jej udział w zgrupowaniach Kadry Narodowej i skomplikowało przygotowanie się do zawodów. Po krótkiej rekonwalescencji i ogólnym przygotowaniu fizycznym rozpoczęły się mordercze treningi. Ze względu na wcześniejsze zakwalifikowanie się w kategorii 42 kg, w Irlandii zawodniczka mogła wystąpić tylko w tej wadze. Dlatego nieodłącznym elementem treningu stała się dieta i regulacja wagi. Do zawodów Marta przygotowywała się w Łukowie pod okiem trenera klubowego Zenona Pawlikowskiego.

Trenowała dwa razy dziennie. Rano na stadionie „Orląt”, wieczorem na sali przy ul. Warszawskiej 24. W treningi zaangażowana była cała rodzina. Marta odbyła wiele sparingów z koleżankami z sekcji (m.in. Natalią Zarzycką- wicemistrzynią Polski w kategorii do 46 kg i Karolina Górką- brązową medalistka MP w kategorii do 50 kg). Jednak największy wpływ na jej formę miały indywidualne tarcze z trenerem. Na kilka dni przed zawodami uzyskała wysoką formę i była gotowa do startu – relacjonuje trener.

Przyszedł czas zawodów. Reprezentacja Polski w klasyfikacji generalnej wywalczyła wysokie VI miejsce. W formule light contact kadetów starszych (walka ciągła, 14-16 lat) podopieczni trenera Kadry Narodowej Agnieszki Turchan zdobyli trzy medale. Jeden z nich - brązowy w kategorii do 42 kg wywalczyła łukowianka - Marta Pawlikowska. W najważniejszej walce o wejście do strefy medalowej Marta wygrała z Włoszką Flamini Gaja. W pojedynku o wejście do finału uległa reprezentantce Grecji Zarmakoupi Paraskevi- Semeli.

Teraz przed zawodniczką tygodniowa, zasłużona, przerwa. Po niej Marta wraca do treningów, by w listopadzie znów wystartować. Tym razem, wraz z zawodniczkami klubu weźmie udział w Pucharze Polski. Jeszcze przez 2 lata brązowa medalistka Mistrzostw Świata będzie kadetką starszą i ma szansę na start w tej kategorii w mistrzostwach Europy w 2017 roku oraz mistrzostwach globu w 2018 roku. Już dziś życzymy powodzenia.