reklama
reklama

O co chodzi z assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O co chodzi z assistance w ubezpieczeniu turystycznym? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEZawsze się mówi, że ubezpieczenie turystyczne kupuje się na wyjazd za granicę, bo w razie wypadku lub choroby nie płacić za leczenie. Oczywiście to prawda, lecz nie można zapominać, że ubezpieczenie turystyczne to pakiet ochron, wśród których jest również assistance!
reklama

Wybierając ubezpieczenie na wyjazd za granicę, możemy zdecydować się na różne warianty ochrony. kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych zaznacza się cel wyjazdu i od tego wskazania zależą otrzymane oferty. Na przykład wybierając opcję “narty, snowboard”, otrzymamy ochroną tego typu sportów z możliwością rozszerzenia o OC sportowe. Jednak zawsze, bez względu na cel wyjazdu w pakiecie ochron znajdzie się assistance!

reklama

Assistance podróżne a medyczne

Towarzystwa ubezpieczeniowe we własnym zakresie, oczywiście zgodnie z przepisami prawa (choćby Kodeksu cywilnego), kształtują ofertę i warunki ubezpieczeń dobrowolnych. Do takich ubezpieczeń zalicza się ubezpieczenie turystyczne, w którego skład wchodzi assistance – które w niektórych OWU nazywane jest podróżnym, a czasami rozdziela się je jeszcze na medyczne. Dlaczego?

reklama

Ubezpieczyciele łączą ubezpieczenie kosztów leczenia z niektórymi usługami związanymi z assistance, dlatego w OWU warunki ochrony obu ubezpieczeń w pewnym zakresie są opisane razem. Na przykład AXA Partners nazywa je assistance medycznym, a dotyczą one transportu medycznego czy ratownictwa. Jednak assistance ma o wiele więcej do zaoferowania i takie świadczenia wymienia się w oddzielnej sekcji – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Ubezpieczenie kosztów leczenia ma za zadanie pokryć koszty usług medycznych za granicą. Łączy się je z assistance, ponieważ ta ochrona zapewnia świadczenia, które związane są bezpośrednio z leczeniem, a więc z transportem medycznym, ratownictwem czy przedłużeniem pobytu ze względu na chorobę.

reklama

Nie tylko transport

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, assistance w ubezpieczeniu turystycznym przede wszystkim ma za zadanie świadczenie usług związanych z transportem medycznym. Jednak to tylko początek! Wymieńmy je, by uporządkować wiedzę. Oto popularne usługi assistance podróżnego:

  • transport medyczny – z miejsca wypadku do placówki medycznej, ze szpitala do domu lub innego szpitala;
  • akcja ratownicza i poszukiwawczej – pokrycie kosztów akcji w górach, na morzu i ocenie;
  • centrum pomocy ubezpieczyciela – całodobowa infolinia w języku polskim, dzięki przekazanym informacjom ubezpieczyciel zorganizuje pomoc;
  • organizacja telekonferencji z bliskimi – gdy podczas wyjazdu ubezpieczony zachoruje lub ulegnie wypadkowi;
  • transport zwłok do kraju – w przypadku śmierci podczas wyjazdu, w tym możliwy zakup trumny przewozowej do określonej kwoty;
  • wsparcie w przypadku utraty dokumentów – pomoc informacyjna co do działań w celu uzyskania zamienników czy zablokowania konta bankowego;
  • opieka na dziećmi – w przypadku śmierci lub hospitalizacji rodziców (rodzica), gdy znajdowały się one jedynie pod ich opieką, to ubezpieczyciel pokryje koszty wyżywienia, zakwaterowania czy transportu;
  • transport i pobyt osoby towarzyszącej – ubezpieczyciel opłaci transport i koszty pobytu, gdy ubezpieczony nagle zachoruje czy będzie hospitalizowany;
  • transport i pobyt osoby wezwanej do ubezpieczonego – w przypadku, gdy ubezpieczony uległ wypadkowi i jest hospitalizowany oraz nie ukończył 18 lat, to ubezpieczyciel pokryje koszty przyjazdu i pobytu rodzica/opiekuna;
  • kierowca zastępczy;
  • wsparcie w przypadku opóźnienia lotu – zwrot kosztów za zakupione jedzenie czy niezbędne środki higieny do wyznaczonej kwoty (lot musi być opóźniony o daną liczbę godzin – zazwyczaj co najmniej 6);
  • pomoc tłumacza;
  • pomoc prawna;
  • pomoc dla kota i psa w podróży – gdy zwierzę ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi i wymaga natychmiastowego leczenia, to ubezpieczyciel pokryje jego koszty.

Jak widać lista świadczeń w ramach assistance jest bardzo długa, a to tylko najpopularniejsze i przykładowe usługi. Każdy ubezpieczyciel określa dokładne ich warunki, więc zawsze warto zajrzeć do OWU, by się z nimi zapoznać.

Inne ochrony ubezpieczenia turystycznego

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance w pakiecie ubezpieczenia turystycznego znajduje się także:

  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym (rozszerzone o sportowe),
  • ubezpieczenie bagażu.

Czy warto kupić więc ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę? Zdecydowanie tak! Polecamy także rozważyć jego zakup na zorganizowanym wyjazd z biurem podróży. Dlaczego? Ponieważ ma ono obowiązek wykupienia dla uczestników wyjazdu jedynie podstawową ochronę kosztów leczenia i NNW – więcej o tym przeczytasz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/wakacje-all-inclusive-a-ubezpieczenie/.

Pozostaje jeszcze tylko odpowiedzieć sobie, gdzie szukać dobrego ubezpieczenia na wyjazd? Zdecydowanie polecamy porównanie wielu ofert od różnych ubezpieczycieli, by dobrać ochrony dopasowane nie tylko do celu wyjazdu, ale także do własnych potrzeb, a zrobić to można choćby w porównywarce Mubi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama