Reklama

Śpiewający księża wystąpili w Łukowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W Kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie odbył się trzeci koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”.

W Kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie odbył się trzeci koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Wystąpili: Grupa Wokalna Servi Domini Cantores (Bydgoszcz/Katowice/Tuchów) - o. Rafał Kobyliński jezuita - tenor, ks. Paweł Sobierajski - baryton i o. Tomasz Jarosz redemptorysta - bas-baryton oraz Mateusz Rzewuski (Łuków/Warszawa) – organy. Koncertu na żywo wysłuchało ok. 150 osób. Nowością tegorocznego festiwalu są transmisje na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie. Artyści otrzymali upominki od Miasta Łuków oraz kwiaty ufundowane przez kwiaciarnię „Łąki Pąki”.

 

Grupa Wokalna  Servi Domini Cantores (Śpiewający Słudzy Pańscy) została założona przez księży, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Należą do niej: o. Rafał Kobyliński – tenor (jezuita; Bydgoszcz), ks. Zdzisław Madej – tenor (Wrocław), ks. Paweł Sobierajski – tenor (Katowice), o. Tomasz Jarosz – baryton (redemptorysta; Tuchów) i ks. Robert Kaczorowski – bas-baryton (Gdańsk). Istniejąca od roku 2004 grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru. Członkowie Grupy prowadzą na co dzień ożywioną działalność duszpasterską, ewangelizacyjną, naukowo-dydaktyczną i artystyczną. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, występując na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami. Owa współpraca zaowocowała także nagraniami kilku płyt CD między innymi z utworami wokalnymi F. Chopina, M. Karłowicza i S. Moniuszki (z towarzyszeniem pianisty G. Biegasa, Katowice 2014); z utworami sakralnymi różnych kompozytorów (z towarzyszeniem organisty A. Chorosińskiego, Licheń 2018 i Bardzo Śląskie 2019 oraz z towarzyszeniem organisty M. Szymańskiego, Leżajsk 2019).


O. Rafał Kobyliński,
tenor, jezuita, doktor wokalistyki. Edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, tym razem jednak w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie prowadzi zajęcia wokalne ze studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie.


Ks. Paweł Sobierajski,
tenor, doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor hab. wokalistyki. To absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego Maestry Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) i Trnawie (Słowacja). Jest profesorem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą śpiewu solowego, pedagogiki oraz komunikacji interpersonalnej. Jest założycielem Grupy Wokalnej Servi Domini Cantores, organizatorem Muzycznego Forum Młodych oraz Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria. Jest opiekunem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

 

O. Tomasz Jarosz, baryton, redemptorysta, doktor wokalistyki. W roku 2001 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Jana Śmietany, w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże Akademii (organista). Jest wykładowcą muzyki kościelnej w WSD Redemptorystów w Tuchowie.

 

Mateusz Rzewuski jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Niemczech studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece, we Francji studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu oraz w Szwajcarii studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka, uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach w takich krajach jak: w Polsce, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą Prezydenta Warszawy, otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie.

 

Już teraz zapraszamy na czwarty, ostatni, koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”.

 

W niedzielę 23 sierpnia o godz. 16:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie wystąpią: Angelika Podwojska (Gdańsk) – sopran oraz Jerzy Kukla (Lublin) – organy.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE