reklama

Rozbrzmi klawesyn i organy

Opublikowano:
Autor:

Rozbrzmi klawesyn i organy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW najbliższą niedzielę odbędzie się kolejny koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie wystąpi Dagmara Tyrcha z Poznania i Piotr Rojek z Wrocławia.

9 lipca o godzinie 19.00 w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbędzie się czwarty koncert w ramach „V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Tego dnia przed miłośnikami muzyki wystąpi Dagmara Tyrcha z Poznania, która zagra na klawesynie oraz Piotr Rojek z Wrocławia, który zagra na organach.

Dagmara Tyrcha jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie klawesynu dr hab. Marii Banaszkiewicz-Bryły. Swoją wiedzę i umiejętności kształciła również za granicą. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych artystów m.in. Ketila Haugsand’a, Nicholasa Parle’a, Christophe Rousset’a, Martina Gester’a, Aline Zylberajch-Gester. Koncertuje w Polsce i za granicą (Austria, Finlandia, Estonia, Szwecja, Dania, Niemcy).  

Za swoje osiągnięcia uważa recital solowy podczas Dni Bachowskich w Lutherische Stadtkirche w Wiedniu w 2010 roku; uczestnictwo w projekcie Le Parlement de Music w 2011 roku; zdobycie Bursztynowej Harfy Eola na XXXVI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” – Kalisz 2014 z zespołem Juvenales Anime; koncerty solowe i kameralne na Festiwalu w Paradyżu „Muzyka w raju” w 2014 roku, gdzie koncertowała ze znakomitymi artystami takimi jak Bolette Roed, Alexis Kossenko, Alan Rasmussen, Joanna Boślak-Górniok.  

Od kilku lat współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej „Muzyka w raju” oraz Poznań Baroque. Od 2010 roku pracuje na stanowisku wykładowcy w Zakładzie Instrumentów Historycznych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest współzałożycielką ensemble TOCCANTE. Ostatnio występowała z orkiestrą barokową Arte dei Suonatori w projektach „Passion Meder” (Lund, Kopenhaga, Berlin) i „Festiwal 3x3 z Kubą Jakowiczem” (Warszawa, Radziejowice, Poznań).

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.  

Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W kwietniu 2016 został wybrany na stanowisko Dziekana Wydziału Instrumentalnego. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.  

Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma kilkanaście płyt, a wśród nich ta na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie. Płyta ta otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.  

Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich. 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE