Reklama

ŁUKÓW: Wystąpią: Angelika Podwojska i Jerzy Kukla

Opublikowano:
Autor:

ŁUKÓW: Wystąpią: Angelika Podwojska i Jerzy Kukla - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 4. koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” / 23 sierpnia o 16.

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na czwarty, ostatni koncert w ramach „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej”, który odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia  o godz. 16:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Wystąpią: Angelika Podwojska (Gdańsk) – sopran oraz Jerzy Kukla (Lublin) – organy. Wstęp wolny. Nowością tegorocznej edycji Festiwalu są transmisje na żywo na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM i 106 FM.

 

Angelika Podwojska - urodziła się w Elmshorn (Niemcy). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim w klasie fortepianu mgr Ewy Gornowicz. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. Obecnie jest studentką ostatniego roku wydziału wokalno-aktorskiego, kierunek – śpiew solowy w klasie ad. dr hab. Anny Fabrello na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2017 roku uczestniczyła w XXXIV Zimowym Kursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Piotra Łykowskiego. Brała również udział w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adi Bara. W kwietniu 2018 roku wcieliła się w postać I Wiedźmy w wystawianej na Akademii Muzycznej w Gdańsku operze „Dydona i Eneasz” Henry Purcella. W marcu tego roku wykreowała rolę Hyacinthusa w operze „Apollo i Hyacinthus” W. A. Mozarta w muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Angelika Podwojska koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, w Niemczech oraz w USA.

 

Jerzy Kukla - organista, organmistrz, dyrygent, organizator życia muzycznego. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. Mirosławy Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. Jana Wincentego Hawela). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy ). Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize. Jako organista, występuje na najważniejszych polskich festiwalach. Koncertował również w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 6 płytach CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz „Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej, zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą. Jako dyrygent, prowadził orkiestry Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, w Winnicy (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną. Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego, publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.

Jerzy Kukla to inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale „Organy Bielska-Białej” oraz „Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2016 zainicjował projekt „Nadwiślańskie Lato Organowe”, w skład którego wchodzą utworzone przez niego wcześniej międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015), Końskowoli (od 2012) i w Puławach (od 2010). W roku 2017 , w dowód uznania za działalność upowszechniającą kulturę muzyczną, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy. Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. in. przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych katedry w Oliwie oraz translokacja i przebudowa wielkich organów sali koncertowej Filharmonii Słowackiej w Bratysławie do kościoła p.w. Bogurodzicy Maryi w Warszawie. Był również konsultantem muzycznym oraz autorem intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. in. w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE